in-line bruslení > reportáže

Seriál bruslařských závodů odstartoval i v ČR

14.05.2009 - Zdeněk Pokorný
V neděli 10. května 2009 se v Hradci Králové rozběhl seriál nejmasovějšího bruslařského závodu v České republice a na Slovensku - NESTLÉ LifeInline Tour. Po bratislavské premiéře přišla na řadu i Česká republika, kde sezónu tradičně otevírá závod v Hradci Králové. Loňský závod patřil, zejména kvůli špatné trati, k těm méně vydařeným. Proto připravili organizátoři novou trať a slibovali povedený závod.
K závodu se sjela téměř celá česká špička doplněná o přední evropské závodníky v čele s pozdějším vítězem, Grandgirardem z Francie a Krajčíkem ze Slovenska. Velmi silná konkurence tak zapříčinila pouze jedinou, a to bronzovou medaili, pro českého zástupce v hlavním závodě. Tím byla Kamila Nováková v ženské kategorii. Nelze ale zapomínat i na ostatní závodníky. A že se jich v Hradci sešlo! -480 aktivních účastníků je opravdu úctihodné číslo.

Bezpečnost

V otázce bezpečnosti měli pořadatelé oproti minulému ročníku co dohánět. Nekvalitní povrch plný nebezpečných spár zapříčinil loni spoustu pádů. Jak jsme již uvedli, letos byla připravena trať nová a nutno podotknout, že to byla jedna z nejbezpečnějších tratí vůbec. Byla dostatečně široká, téměř bez spár. Pokud už se nějaké vyskytly, byly dostatečně označeny.

Organizace závodu

Trošičku vázla registrace k jednotlivým závodům. Bohužel nebyla registrace rozdělena na již dříve registrované a nově příchozí závodníky. Fronta na přímém slunci tak nebyla moc příjemná. Nejsem si vědom, jestli je to na závodech LIL běžné, ale tentokrát byla poměrně malá časomíra, která byla navíc poměrně brzy vypnuta a pomalejší závodníci tak neměli možnost kontroly svého času. Jinak vše probíhalo, jak mělo, vcelku dobře fungovala i občerstvovací stanice.

Propagace závodu

Propagace závodu byla tradičně na stránkách LIL, seriál už je dostatečně známý, což potvrdila i hojná účast bruslařů všech věkových kategorií.

Zázemí závodu

Závod se odehrál v poměrně příjemném prostředí, v okolí startu se nacházely velké travnaté plochy vhodné jak pro odpočinek, tak k přípravě na závod. Parkovacích ploch byl v okolí dostatek, smůlu měli ti, co stejně jako já zaparkovali s tím, že závod mají na dohled, ovšem najednou se ocitli u otočky, což znamenalo ujít celý kilometr k registraci.   Na akci chyběl tradiční moderátor LIL Pavel Cejnar, toho zastoupil Libor Bouček. Názory na jeho moderátorský výkon se různí. Musím přiznat, že jsem měl možnost slyšet jen minimum z jeho moderátorského umu, a tak nedokážu jeho výkon objektivně posoudit.

Kvalita trati

Dvoukilometrová trať patří k těm klasickým lifeinlineovým. Široká a poměrně kvalitní trať uspokojí téměř každého bruslaře. Osobně mám raději členitější tratě, ale to je jen soukromý názor. I z ohlasů závodníků je zřejmé, že výběr trasy byl trefou do černého. A to se ještě šušká, že je na příští rok v jednání trať ještě kvalitnější!

Atmosféra

K výborné atmosféře přispělo i výborné počasí, které přilákalo i velký počet diváků, ti společně se závodníky, kteří již měli odjeto, vytvořili výbornou diváckou kulisu.

Jak už jsme napsali výše, dle ohlasů závodníků se uskutečnil v Hradci Králové vynikající závod na výborné trati. Laťka je tak nastavena velmi vysoko, už tuto neděli se můžete v Praze přesvědčit, zda pořadatelé nastavenou laťku udrží.