in-line bruslení > in-line trasy

Bruslení v Plzni - ovály

4.07.2008 - Darina Zíbová
Když přijde řeč na bruslení v západočeské metropoli, není to na první pohled žádná bruslařská Mekka, nicméně i v tomto městě mají sportovci několik možností, kam si jít zabruslit, když vyjde počasí a volný čas. V tomto díle vám přiblížíme, kde se dá v Plzni bruslit na oválech nebo uzavřených okruzích parků, co zde můžete očekávat a před čím se mít s kolečky na nohou na pozoru.

Areál v Doudlevcích

Škoda sport park v DoudlevcíchAreál v Doudlevcích je mezi Plzeňáky oblíbené místo na ježdění a není se čemu divit. Je dopravně dobře dostupný jak z centra tak z okraje Plzně např. autobusem č. 30, 22 nebo trolejbusem č. 13. Pro majitele aut je hned vedle vyhrazeno malé parkoviště. Mapka.

Plus: v porovnání s ostatními místy k ježdění je tady opravdu dobrý povrch, na kterém se jezdí zcela bez problémů. Místo je navíc dál od silnice posazeno do prostředí s výhledem na louky a řeku, působí klidně a pohodově.

Mínus: Bývá tady dost lidí a délka oválu nepatří k nejdelším, má klasických 400 metrů. Ve špičkách, kdy sem po škole nebo po práci proudí hodně bruslařů, je třeba dbát na bezpečnost. Ne všichni bruslaři totiž jezdí ohleduplně, a tak někdy hrozí nebezpečí kolize.

Další aktivity: Areál v sobě zahrnuje i zdarma hřiště na plážový volejbal, volejbal, nohejbal, lze si domluvit lezení na lezecké věži či v lanovém centru nebo ozkoušet šikovnost ve skate parku. Bohužel v současné době nejsou k dispozici toaety ani kiosek s občerstvením. Nejbližší místo, kde je možné dočerpat energii a tekutiny, je asi půl kilometru podél řeky směrem do centra města za tenisovými kurty – Hospůdka U Plechtů (po–pá 16–23 hod).


Štruncovy Sady

Štruncovy sady, PlzeňDalším místem, kde se v Plzni dají potkat bruslaři, je silnice kolem komplexu sportovišť ve Štruncových sadech. Jedná se o zónu vyhrazenou pěším a cyklistům. Pokud jedete směrem od Prahy do centra Plzně, je to hned za mostem potom, co minete budovu pivovaru. Snadno se sem dostanete z centra města – je to tak deset minut z náměstí. Ti, co přijedou autem, ocení parkoviště u Domu dětí v Pallově ulici, při příjezdu od Prahy je sjezd na parkoviště vpravo po přejetí mostu, až minete pivovar. Nástup k bruslení je možný z obou stran u řeky.

Plus: Oproti oběma plzeňským oválům se tady naskýtá delší trať, asi kilometr. Silnici lemuje z jedné strany zeď stadionů a hřišť FC Viktoria a Sokola Plzeň 1, z druhé strany směrem k řece pak vzrostlé stromořadí. Oproti oběma plzeňským oválům je tady i v horkém dni stín a chládek ke sportování, řeka a zeleň dotváří dojem prázdnin, i když je všední den.

Mínus: Je třeba dávat pozor, občas tudy i přes značení zóny pro pěší a cyklisty projede auto. Dalším bodem dolů pro Štruncák je povrch, který je hrubý, místy až mizerný. Při bruslení brzy začnou brnět nohy.

Další aktivity: Vzhledem k poloze u středu města se nabízí procházka plzeňskými sady, které jsou pěkně zrekonstruované. Možná je též návštěva známého plzeňského pivovaru. V areálu sportovišť je možné zamluvit hřiště na volejbal nebo na tenis. Kolem řeky jsou lavičky k relaxaci nebo četbě. A v nedávné době otevřená restaurace přímo v budově sokolovny nabízí příjemnou možnost občerstvení (út-ne 11-21 hod).


Cyklostezka č. 3, 31 z Denisova nábřeží podél Radbuzy do Doudlevec

Stezka kolem řeky Úhlavy zpod mostu v DoudlevcíchTato cyklostezka je vlastně spojnicí mezi Štruncovými sady a Škoda sport parkem v Doudlevcích. Je to takový prima nápad na prodloužení trasy cestou na ovál v Doudlevcích. Jde o cyklostezku, která pro bruslaře začíná asi nejideálněji na konci Denisova nábřeží na pravé straně řeky Radbuzy za železničním mostem v centru města. Dostanete se po ní proti proudu řeky a přivede vás přímo k oválu v Doudlevcích.

Plus: Stezka nabízí možnost projet se jinde než na oválu a místy připomíná bruslení třeba v Brně nebo v Berouně, vede parkovým prostředím kolem řeky, kde ač jste uprostřed města, cítíte se příjemně a tak trochu v přírodě. Navíc se tudy dá dostat po svých a rychleji než pěšky do Doudlevec na ovál, což je zvlášť v létě lákavější než jízda rozpálenou městskou hromadnou dopravou.

Mínus: Místy špatný povrch pokažený přejezdy vozidel stavby kolem řeky nedaleko kostelíka U Ježíška. Další místo s asfaltem téměř nesjízdným je pak u hospůdky U Plechtů v Doudlevcích, méně zručným bruslařům doporučujeme sundat brusle a tento úsek projít bez koleček. Od tohoto místa pak povrch opět kazí stavba bytových domů v lokalitě ulice Malostranská. Dobrý povrch začíná až potom, co cyklostezka opustí silnici a odpojí se sjezdem k řece už cca 150 metrů před areálem v Doudlevcích. Dalším mínusem jsou chodci a malá šířka cyklostezky, hrozí kolize s rychle jedoucími cyklisty, a dále ještě pozor na dva prudké sjezdy, kde není pořádně vidět a nadchází možnost ošklivých střetů nebo pádů – první místo je u slovanské papírny hned za lávkou pro pěší přes řeku, druhé je pak při podjíždění silničního mostu v Doudlevcích.

Další aktivity: Tato cyklostezka prochází centrem města, a dá se z ní tedy dobře dostat kamkoli k turistickým zajímavostem Plzně. Co se sportu týče, pak i do bazénu na Slovanech, kde se můžete po bruslení dobře zrelaxovat.


Lopatárna

Ovál SKP Rapid sport na Lopatárně, Plzeň - Doubravka Druhým plzeňským oválem je areál SKP Rapid Sport na Lopatárně v Plzni-Doubravce. (Mapka) Jde o dráhu určenou původně pro trénink cyklistů, je tedy zajímavá svou délkou – ovál měří 1064 metrů. Na jedné straně je pak terénní vlna, kopeček, který je třeba při jízdě překonat, vyjet a zase sjet, což někteří bruslaři považují za výhodu a zajímavost, jak trénovat na ne zcela placaté trati. Lokalita se za železničním mostem trati na Prahu na ulici Mohylová. U areálu sportovišť je parkoviště s dostatečným parkovacích míst. Parkování je zdarma. Dá se přijet i městskou dopravou, autobus č. 30 a 28 staví hned u vjezdu do areálu, na další spoj, trolejbus č. 16, je to 10 minut do kopečka po ulici Mohylová.

Plus: Jednoznačným pozitivem tohoto areálu je délka oválu a prostředí, kdy se díváte na zeleň a řeku a jste mimo silnici s provozem. S délkou souvisí i fakt, že i přes vyšší návštěvnost se s ostatními tolik nemačkáte a máte větší prostor než v Doudlevcích. Oproti Doudlevcím je tady ještě i fungující občerstvení a toalety přímo u oválu, což je jistě příjemné pro všechny tréninkem znavené sportovce. Plusem je i terénní nerovnost, která zvyšuje atraktivitu tohoto oválu, nejezdíte pořád rovně, do kopečka si trochu máknete a pak se chvilku vezete, když nejezdí moc lidí, dá se trénovat technika ježdění.

Mínus: Za sportování v tomto areálu si zaplatíte. Při vstupu je třeba uhradit jednorázový poplatek 30 kč, který vám umožní jezdit, jak dlouho budete chtít. Je možné zakoupit si i permanentku, a to za cenu 250 kč, opravňující ke 20 vstupům. Jezdíte-li hodně, doporučí vám sezónní permanentku s fotkou, která stojí 500 korun a prostě jezdíte celou sezonu. Existuje i rodinné jednorázové vstupné za 50 korun. Povrch v tomto areálu je hrubší a po delší jízdě mohou brnět nohy. Nějak na Lopatárně v poslední době vyrůstá spousta plotů, což sice asi omezí počet načerno jezdících sportovců, nicméně pocitově tato přeplotovanost trochu ubírá na atraktivitě.

Další aktivity: SKP Rapid Sport nabízí ke sportovnímu vyžití za poplatek a s včasnou rezervací hřiště na plážový volejbal, volejbal, běžecký ovál a tenisové kurty. Z Plzně Doubravky navíc vede spousta značených turistických tras třeba podél řeky Berounky a ke kostelíku sv. Jiří nebo na rozhlednu na Chlumu, prostě příroda je odsud celkem blízko a po tréninku na bruslích je možné se vydýchat procházkou v přírodě.


Závěr: To je zatím k bruslení v Plzni vše, příště vám přiblížíme ještě několik neoválových možností, kde si v tomto městě na západě Čech obout kolečka a trochu se provětrat – dozvíte se o bruslení u Velkého boleveckého rybníka, u plzeňské Olympie na Slovanech, na Borských polích a na spojce u řeky mezi křižovatkou u Intersparu na Rokycanské ulici a Slovany.


Přečteno 25124x

Komentáře

inline ve Slovanském údolíFranta, Reagovat
Re: inline ve Slovanském údolíSarah, Reagovat
Re: Re: inline ve Slovanském údolí Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
in-line trasy
Živé diskuze
3.03. 23:05 BAZAR: Re: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
19.06. 20:36 BAZAR: Prodám kolečka 110 mm
9.06. 13:55 BAZAR: Prodám dámské in-line K2 Celena W
1.06. 17:02 Ubytovaní na Flaeming skate: Wahlsdorf - pension Flaeming
13.05. 10:56 BAZAR: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
13.05. 00:49 BAZAR: K2 Pro Longmount
7.05. 21:17 BAZAR: Re: FILA Primo LX 90 Black/Green vel. 10,5 (45) - měsíc staré
Anketa
Po které straně jezdí bruslaři a po které cyklisti?
Připadá vám otázka legrační? V reakci na nedávnou nehodu bruslaře s cyklistou vyhlašujeme novou anketu, ve které si snad osvěžíte zásady jízdy na bruslích.
Cyklisté i bruslaři jezdí vpravo
1418614186
Cyklisté i bruslaři jezdí vlevo
1839918399
Cyklista je řidič a jede v pravo, bruslař je chodec a jede vlevo
1335313353
Pokud nejsme na silnici, každý si jede, jak se mu zachce
1276012760
Další ankety
Nejčtenější
Facebook - přidejte se!

kalimera ikonka   studentské reality vyměňme si ikonky: