in-line bruslení > reportáže

Kurz inline bruslení v dešti

11.05.2012 - Redakce
Reklama
O víkendu jsme uspořádali další z víkendových inline kurzů v Houšťce a tentokrát byl kurz od začátku hodně napínavý. Předpovědi na víkend nebyly moc příznivé a tak jsme nervózně očekávali sobotní ráno.

Čarodějnice z Houšťky

Díky mocnému čarování Míly Roudnické ze Sporthotelu Houšťka jsme se v sobotu probudili do sluníčkem prozářeného rána a tak se na sobotní část kurzu vstávalo zvesela. Po tradiční kávě a dospání večerního klábosení jsme se v půl desáté sešli na terase a oficiálně zahájili kurz. Po několika organizačních minutách jsme konečně přešli k činům.

Nebojte se padat na bruslích

První na řadě je trénink pádů. Za pomoci karimatek a vydatného povzbuzování instruktorů se postupně všichni naučí spadnout dopředu i dozadu a ti nejodvážnější si pak dokonce vyzkouší chrániče na asfaltu. Pohoda, strach z pádu na inline bruslích je pryč. Účastníci kurzu si rozdělujeme do skupin podle zkušeností a věku a děti pod vedením Niky se přesouvají na sluníčko a dospěláci zůstávají s Honzou a se mnou. Honzova skupina jsou mírně pokročilí a tak si Honza testuje, kdo co umí, aby dokázal nastavit správné tempo a úroveň začátku výuky.
U mě v týmu jsou začátečníci nebo ti, kdo se za začátečníky považují a tak to bereme pěkně od začátku a pomaloučku polehoučku.

Video odhaluje pravdu

Před koncem dopoledního bloku probíhá natáčení krátkých videosekvencí, kde každý předvádí, jak na bruslích jede dopředu a jak zastaví před překážkou. Video analyzujeme po obědě. Po dobrém obědě si ke kávě pouštíme video jednotlivých účastníků a rozebíráme ze všech stran, co je na filmu vidět. Je super sledovat, jak pokyny předávané slovně při kurzu získávají při pohledu na plátno se záběry v nadživotní velikosti na jasnosti a důrazu. Většina účastníků pokyvuje hlavou a v očích je vidět odhodlání.

Po pauze a videu se bruslí viditelně lépe

Odpolední blok začínáme opakováním závěru toho dopoledního a je vidět, že video lekce zabrala. Všichni postupně odstraňují chybky a bruslení a brzdící manévry se s každou minutou zlepšují. Několikrát kolem projíždí Nika s dětmi a pilují skluzovou fázi. V polovině kurzu už umí začátečníci 3 způsoby brzdění a zvládají bez problémů jízdu vpřed. V závěru odpoledního bloku se jedeme trochu projet do aleje abychom si rozmotali nohy a potkáváme Honzovu skupinu Alfa, která se chystá trénovat sjezd z kopce a průjezd nerovnostmi. Těším se na nějaké akční záběry.

Teorie nikoho nezabije

Po sprše, večeři a chvilce odpočinku začíná večerní program – přednáška o údržbě bruslí a pravidlech pohybu na inline bruslích na českých stezkách a silnicích. Přednáška je asi zbytečně nadnesené slovo, protože Honza se bravurně pouští do demonstrace jak vyměnit kolečka a vyčistit ložiska. Na stole se postupně objevuje několik dalších párů bruslí a imbusy se točí o sto šest. Honza kraluje s mixérovým čističem ložisek a za 25 minut kompletně renovuje moje ložiska z Flaemingu před 14-ti dny. Díky Honzo.
Teorie pokračuje povídáním o tom, jaká je situace s postavením inline bruslařů na českých cyklostezkách a vše vrcholí pojídáním místní speciality – bramboráků s nivou. Únava po celodenním bruslení je značná a tak se postupně všichni vytrácejí do postelí a zůstáváme s Honzou a Nikou sami. Připíjíme na zítřejší hezké počasí a jdeme do postele.

Bruslení na mokru

V neděli se probouzíme do deštivého rána. Asfalt je mokrý a naštěstí neprší nijak intenzivně, spíš krápe. U snídaně sonduju náladu na palubě a potěšeně zjišťuji, že všichni se těší na možnost vyzkoušet si, jak to jezdí na mokru. V půl desáté vyrážíme na stezku. První kroky na mokru jsou nejisté. S každým dalším krokem se jistota pohybu na mokrém asfaltu zvyšuje a tak asi po dvaceti minutách zvykání na novou situaci můžeme bez problémů pokračovat v naplánovaném obsahu kurzu. Ráno jsem se s Nikou dohodl, že uspořádáme klání mezi dětskou skupinou a skupinou mých začátečníků a tak po procvičení včerejších dovedností a vylepšení odrazu ze všech čtyř koleček vyrážíme na souboj.
V sérii dovednostních soutěží děcka těsně vítězí a tak po obědě budu slavnostně předávat slíbené zmrzlinové poháry s horkými malinami. V závěru dopolední části se věnujeme natáčení videí se stejnými tématy jako včera. Po obědě si je pustíme, abychom porovnali jestli došlo ke zlepšení nebo nedošlo. Když připojím kameru k notebooku s hrůzou zjišťuji, že videa se neuložila a tak je o program odpolední části předem postaráno.

Závěrečné představení

Po obědě vyrážíme na poslední blok, ale pohled z okna i na meteorologický radar ukazuje, že to na dlouho nebude. Rychle se přezouváme a vrháme se na natáčení videosekvencí. Než začne opravdu lejt, stíháme všechny natočit několikrát a dokonce ještě dvakrát objedeme celou Houšťku a pak prcháme zpátky do Sporthotelu. Video jasně ukazuje rozdíl mezi včerejškem a dneškem.
A tak můžeme rozdat účastnické certifikáty a popřát všem bezpečné bruslení a šťastnou cestu domů. Postupně se všichni loučí a vyrážejí na cestu k domovu. Já čekám chvíli na příjezd Sylvy a tak si dávám odpolední kafe s prima pocitem, že jsme zase pár lidem pomohli cítit se na bruslích dobře a bezpečněji a to je to, proč nás ty kurzy fakt baví pořádat.

Více o víkendových kurzech najdete zde.

Autor: Víťa Žalud, Inlajn.cz

Váháte s účastí na kurzu bruslení s Inlajn.cz? Máme pro vás jedinečnou příležitost - uvedením LADRONKA12 do formuláře přihlášky získají čtenáři Ladronky.cz slevu 10% na vybraný kurz (slevy nejde kombinovat s jinými).

Přečteno 38310x

Komentáře

 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
reportáže
Živé diskuze
3.03. 23:05 BAZAR: Re: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
19.06. 20:36 BAZAR: Prodám kolečka 110 mm
9.06. 13:55 BAZAR: Prodám dámské in-line K2 Celena W
1.06. 17:02 Ubytovaní na Flaeming skate: Wahlsdorf - pension Flaeming
13.05. 10:56 BAZAR: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
13.05. 00:49 BAZAR: K2 Pro Longmount
7.05. 21:17 BAZAR: Re: FILA Primo LX 90 Black/Green vel. 10,5 (45) - měsíc staré
Anketa
Po které straně jezdí bruslaři a po které cyklisti?
Připadá vám otázka legrační? V reakci na nedávnou nehodu bruslaře s cyklistou vyhlašujeme novou anketu, ve které si snad osvěžíte zásady jízdy na bruslích.
Cyklisté i bruslaři jezdí vpravo
1505015050
Cyklisté i bruslaři jezdí vlevo
1918519185
Cyklista je řidič a jede v pravo, bruslař je chodec a jede vlevo
1412914129
Pokud nejsme na silnici, každý si jede, jak se mu zachce
1358613586
Další ankety
Nejčtenější
Facebook - přidejte se!

kalimera ikonka   studentské reality vyměňme si ikonky: