in-line bruslení > zkušenosti

Silniční bruslení

7.09.2005 - Redakce
Už zdaleka nejsme sami, kdo jezdí na bruslích po českých silnicích. Určitě vás teď napadá řada argumentů, proč po silnici nejezdit. Jenže jednou se svezete a poznáte, že v zemi, kde se pro bruslaře zatím nevystavěla jediná skutečně vyhovující stezka, nadšeným bruslařům nic jiného nezbývá. Pro silniční bruslení mluví i inline závody u nás i v zahraničí, odehrávající se na silničních komunikacích. Nově vyasfaltovné cyklostezky u nás s výskystem bruslařů zatím nepočítají - jsou z hrubého asfaltu nebo příliš úzké.

Silnice jako stezka
Pokud již bruslíte déle, jistě i vás někdy při jízdě autem napadlo, že ten asfalt po kterém právě jedete, by se hodil i na bruslení. Ještě lépe se však nacházejí terény vhodné na bruslení na silničním kole. Silniční kolo lépe pozná i sebemenší nerovnosti - popraskaný nebo zalepovaný asfalt, náhlý štěrkový úsek, kanály, vyježděné koleje od těžších aut nebo bahno od kombajnu. Jsou to drobnosti, které však při vyšší rychlosti dokážou bruslaře nepříjemně zaskočit.

Bruslařské silnice
Zdá se vám, že takových silnic u nás moc není? Opak je pravdou. Síť vedlejších silnic je u nás poměrně hustá a i když nejde vždy o povrch na bruslení ideální, budete sami překvapeni, že bruslit se po vybraných silnicích skutečně dá. My jsme zkoušeli vedlejší silnice v okolí Klatov a Dvora Králové nad Labem a postupně sem přidáme podrobnější informace. I bez nich se ale vyplatí si sebou brusle vzít při každé cestě mimo velká města. Vždycky delší sjízdný silniční úsek s minimálním provozem aut najdete. Některé, zejména moravské okruhy, jsou zaznamenány i s převýšením a délkou na webu www.treninkovydenik.cz.

Stezka v KáranémVojenské prostory
Nejvíce jsme neustále překvapováni hustotou silnic a cest v bývalých vojenských prostorech – Máchovo jezero - Hradčany, Milovice. Bohužel překvapivě široké asfaltové cesty, dnes pro auta nepřístupné, jsou jen zřídka ve sjízdném stavu. Otázkou je, zda by se místním úřadům nevyplatilo jeden kruh řádně opravit a zpřístupnit je tak jiné než náhodné cyklistické veřejnosti. Pravým opakem uvažování místního úřadu je bruslaři oblíbená stezka v Káraném. Dvoukilometrový široký asfaltový úsek je ve velmi dobrém stavu a vjezd mají povolen jen auta tamních vodáren, na jejichž pozemku se tato silnice nachází (cca 6 aut denně). Bohužel právě těm se bruslaři nelíbí a dokonce se prý jedná se o úplném uzavření !! tohoto úseku pro veřejnost.

Účastník silničního provozu
Bruslení tak dostává nový, silniční rozměr, se kterým by se však dříve než bruslaři měli poprat naši zákonodárci. Zatím je bruslař považován za chodce, což by ho správně jako jednotlivce mělo nutit jezdit v protisměru. Pokud jste však již měli tu čest předjíždět bruslaře autem, je vám známo, že zabere více místa než cyklista. Jízda v protisměru se tak rovná při vyšší než běžné bruslařské rychlosti (20 km/h) sebevraždě.

Vybavení
Kromě prokočilého umění bruslařského by se vám mělo dostávat fitness nebo speed bruslí. Do členitějších terénů jsou určitě hbitější klasické fitness brusle se 4 kolečky, rychleji budete na rovině cyklistům ujíždět na pětikolkách. Doporučujeme URČITĚ helmu a jasné, nejlépe reflexní oblečení. Nestyďte se za reflexní zelenou nebo oranžovou vestu, k večeru ani za blikačku. Zkuste použít na silnici hůlky. Kromě toho, že si budete připadat jako na upravené běžkařské stopě, vám dodají hůlky s gumovým nebo ocelovým hrotem jistotu a rovnováhu. Navíc si pěkně procvičíte celé tělo.

Vaše silniční trasy
Máte-li vy tip na fajnový silniční úsek vhodný pro bruslení, pošlete nám o něm pár vět. Jako příklad vám může sloužit zdokumentovaný úsek Klatovy - Plánice v naší rubrice "Inline trasy".

Přečteno 7392x

Komentáře

Brusleni na normalni silnici., Reagovat
Re: Brusleni na normalni silniciBiker2, Reagovat
Cesty KošickéTomi, Reagovat
Silenci podruheIwo, Reagovat
Re: Silenci podruheBiker2, Reagovat
ŠÍLENCI Reagovat
Re: ŠÍLENCIBalud, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
zkušenosti
Živé diskuze
3.03. 23:05 BAZAR: Re: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
19.06. 20:36 BAZAR: Prodám kolečka 110 mm
9.06. 13:55 BAZAR: Prodám dámské in-line K2 Celena W
1.06. 17:02 Ubytovaní na Flaeming skate: Wahlsdorf - pension Flaeming
13.05. 10:56 BAZAR: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
13.05. 00:49 BAZAR: K2 Pro Longmount
7.05. 21:17 BAZAR: Re: FILA Primo LX 90 Black/Green vel. 10,5 (45) - měsíc staré
Anketa
Nejčtenější
Facebook - přidejte se!

kalimera ikonka   studentské reality vyměňme si ikonky: