in-line bruslení > in-line brusle

Základní výběr kolečkových bruslí

27.05.2008 - Redakce
In-line bruslení se stává sportem pro širokou veřejnost. Tomu odpovídá i neznalost základních postupů při výběru prvních kolečkových bruslí. Přinášíme vám informace, které by vám nákup bruslí měly usnadnit v té základní rovině.

Velmi zjednodušené řečeno, existují 3 základní kritéria, která vám výběr kolečkových bruslí zásadně usnadní.

Zkušenosti s bruslením

Stejně jako u ostatních sportů neznamená to nejdražší to nejlepší právě pro vás. Rozhodně proto nedoporučujeme začínat na velkých kolečkách nebo speedových bruslích. Pokud si bruslením nejste jistí, kupte si raději nějaký základní model, který vyzkoušíte a třeba po sezóně prodáte dál. Je to lepší než si hned koupit top model, který vám bude ležet ve skříni nebo ho prodáte s velkou ztrátou.
In line bruslení se však v principu moc neliší od bruslení na ledu. Dá se říci, že pokud umíte na nich, na 90 % vám to na kolečkových bruslích půjde ještě lépe!

Styl jízdy

Obecně platí, že intenzivnější a pravidelnější ježdění vyžaduje brusle, které jsou na to stavěny. Stejně tak nemá cenu kupovat špičkové brusle, pokud vyrazíte 1x za měsíc na pohodovou projížďku „okolo domu“.
Rekreační
Brusle této kategorie jsou vhodné pro bruslaře vyhledávající inline jízdy jako odpočinek a prostředek k zlepšování kondice. Můžete čekat pohodlnou (soft) botu. Předpokládá se, že brusle v této kategorii budete využívat 1-2 x týdně.
Sportovní
Jsou vhodné pro jezdce vyhledávající kromě „projížďky“ také sportovní vyžití a aktivní zlepšování své tělesné kondice. Kolečkové brusle z této kategorie jsou uzpůsobeny větší zátěži a počítá se s pravidelným ježděním. Přesto i v této kategorii můžete čekat pohodlnou (soft) botu.
Výkonnostní
Kategorie vhodná pro náročné zkušené inline bruslaře, kteří berou jízdu na kolečkových bruslích jako aktivní způsob sportovního vyžití. Brusle jsou dimenzovány na vysokou zátěž a pravidelné velmi intenzivní ježdění.
Profesionální
Do této kategorie řadíme především speedové brusle a takové, které vyžadují dlouholetou uživatelskou zkušenost a perfektní zvládnutí techniky inline bruslení. Brusle určené na profesionální styl jízdy jsou vždy dimenzovány na velmi vysokou zátěž a maximální výkon (většinou na úkor pohodlí). Bývají vyráběny z těch nejlepších materiálů a vykazují vysokou odolnost.
Především u intenzivněji využívaných bruslí nepodceňujete údržbu – dotahování koleček, čištění a mazání koleček, jejich včasnou výměnu. Hodně to ovlivní kvalitu Vaší jízdy.

S kým budete jezdit?

Před koupí dobře zvažte, s kým budete jezdit. Pokud budete jezdit sami, nemusíte se ohlížet – vyberte si brusle, které vám nejlépe sedí podle vašeho stylu jízdy.
Pokud naopak budete jezdit převážně ve skupině, je dobré se podívat, na čem jezdí ostatní. Pokud si např. koupíte brusle s 90 mm a plánujete jezdit s přítelkyní, která vlastní model s kolečky 78 mm, brzy si asi půjdete na nervy. Ona nebude stačit, i když by se...

Další tipy na výběr bruslí najdete na www.sportobchod.cz/in-line

Zdroj: www.sportobchod.cz

Přečteno 14503x

Komentáře

 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
in-line brusle
Živé diskuze
3.03. 23:05 BAZAR: Re: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
19.06. 20:36 BAZAR: Prodám kolečka 110 mm
9.06. 13:55 BAZAR: Prodám dámské in-line K2 Celena W
1.06. 17:02 Ubytovaní na Flaeming skate: Wahlsdorf - pension Flaeming
13.05. 10:56 BAZAR: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
13.05. 00:49 BAZAR: K2 Pro Longmount
7.05. 21:17 BAZAR: Re: FILA Primo LX 90 Black/Green vel. 10,5 (45) - měsíc staré
Anketa
Po které straně jezdí bruslaři a po které cyklisti?
Připadá vám otázka legrační? V reakci na nedávnou nehodu bruslaře s cyklistou vyhlašujeme novou anketu, ve které si snad osvěžíte zásady jízdy na bruslích.
Cyklisté i bruslaři jezdí vpravo
1503315033
Cyklisté i bruslaři jezdí vlevo
1918219182
Cyklista je řidič a jede v pravo, bruslař je chodec a jede vlevo
1412714127
Pokud nejsme na silnici, každý si jede, jak se mu zachce
1357713577
Další ankety
Nejčtenější
Facebook - přidejte se!

kalimera ikonka   studentské reality vyměňme si ikonky: