in-line bruslení > škola bruslení

Jak koupit ty správné brusle?

9.07.2008 - Zdeněk Pokorný
Tomuto tématu jsme se na našich stránkách věnovali nedávno. V naší on line škole bruslení však považujeme za vhodné se k tomuto tématu ještě vrátit s trošku podrobnějšími informacemi. Tady je máte:

O výběru správných bruslí bylo napsáno spoustu povedených, ale i nepovedených článků. Je pravdou, že je to asi jedna z nejdůležitějších informací, které budoucí bruslař vyžaduje a potřebuje. Spousta známých, kteří chtějí mít s bruslením něco do činění, pokládá právě tuto otázku: "Jaké brusle si mám koupit?"

Jaký typ bruslí?

Pojďme tedy zkusit najít odpověď. Nebude to jednoduché. Přirovnal bych to asi k otázce týkající se nového auta. Jiné auto určitě doporučíte mladému teenegerovi, který se potřebuje předvést před stejně starými osobami opačného pohlaví, jiné otci rodiny, který hledá vůz, do kterého naloží manželku se třemi dětmi a kočárkem. Podobné je to s bruslemi. Nejdříve je potřeba si uvědomit, k čemu mi vlastně budou brusle sloužit? Poměrně jednoduché to budou mít vyznavači specifických bruslařských disciplín, jako je agressiv bruslení nebo in line hokej. Ti budou hledat zboží ve své "bruslařské kategorii" a velmi pravděpodobně budou mít ve svém okolí nespočet rádců, kteří s výběrem poradí.


Fitness brusle

Tou největší skupinou jsou však fitness bruslaři, zde už bude výběr trošku těžší. Předně si musíme uvědomit, zda chceme zdolávat desítky kilometrů po stezkách nebo si občas vyzkoušet in line slalom, jízdu vzad či nějaký ten freestylový kousek. Někdo chce brusle využít jako dopravní prostředek do školy nebo do práce. Dobré kolečkové brusle jsou kombinací několika komponentů - především boty, podvozku, rámu, ložisek a koleček. Z pohledu otázky: "Kde a jak budu bruslit?" nás asi nejvíc bude zajímat otázka koleček. Pokud chceme jezdit pouze dopředu, brusle chceme z důvodu zvyšování fyzické kondice a poznávání krás přírody z cyklo nebo bruslostezky, měli bychom volit co největší kolečka. Pokud patříte do této skupiny bruslařů, poohlédněte se po kolečkách velikosti 90 nebo 100 mm. Fitness brusle s těmito kolečky mají zpravidla vyšší pohodlnou botu. Jestli máte závodní ambice, můžete zvolit nízkou závodní botu a dokonce kolečka ve velikosti 110 mm, tady ovšem počítejte s tím, že budete muset sáhnout hlouběji do peněženky! Větší  kolečka vám sice v optimálním případě zvětší rychlost, ovšem nebudete tak stabilní a všechny bruslařské prvky pro vás budou těžší.

Urban brusle - do práce i na slalom

Jestliže hledáte brusle, s kterými chcete jezdit do školy či do práce ve vašem městě, poohlědněte se po tzv. urban bruslích. Ty mají pevnější skelet boty, menší a měkčí kolečka. Můžete na nich zkusit třeba přeskočit lavičku a ani na kratší stezce nebudete úplní outsideři. Velmi dobře na takovýchto bruslích můžete trénovat třeba in line slalom. Špičkou mezi výrobci těchto bruslí byla firma Salomon, dnes bych se být vámi zaměřil na firmu Rollerblade a jejich modelovou řadu Twister, velmi slušně freestylky vyrábí i Powerslide. Někomu mohou vyhovovat i cenově dostupné Tempish Serpentin, tady však doporučuji důsledné vyzkoušení, zda vám brusle opravdu padnou.

Drtivá většina potencionálních bruslařů však bude vybírat mezi fitness bruslemi. Jak jsem psal výše, pokud chcete občas na bruslích "blbnout", zvolte kolečka o velikosti 84 mm a nižší.

Jak zkoušet brusle?

Při zkoušení by vám měly boty dobře sedět, neměly by tlačit, ani by v nich noha neměla plavat. Časté tvrzení, že by bota měla být o číslo větší, platí opravdu jen pro rekreační bruslaře, pokud chcete z bruslí dostat maximum, měly by vám sedět přesně na noze tak, aby energie vložená do pohybu nepřišla nazmar. Vždy je pochopitelně lepší brusle dostatečně vyzkoušet. Ideální je najít si nějaké testování mých vyhlídnutých bruslí a dokonale je prověřit. Pokud testování nenaleznete, alespoň brusle nechejte v obchodě chvíli na noze. Značkové fitnessky jsou většinou pohodlné, takže při sázce na značku většinou neprohloupíte. Pokud máte konfekční a bezproblémovou nohu, můžete využít internetového eshopu, kde naleznete větší výběr bruslí za nižší cenu.

Komponenty

Bota a kolečka jsou opravdu nejdůležitějšími komponenty. Výbornou brusli dělají v možná ještě větší míře ložiska, ty však v případě nákupu nových bruslí asi řešit nebudete. Zase platí jednoduchá rovnice - čím dražší brusle, tím pravděpodobněji lepší ložiska. Navíc ložiska můžete bez problému vyměnit za lepší. Stejné je to i  s tvrdostí koleček. Měkká i tvrdá mají své výhody a v případě potřeby můžete kolečka vyměnit. Kvalitní brusle dnes již nepoužívají plastové rámy, na rámech máte většinou údaj, jak velká kola lze do rámu použít. Určitě je výhodou, pokud není rám přinýtovaný a lze jej vyměnit.

Výrobci bruslí

Na závěr něco o výrobcích bruslí. Nedoporučuji kupovat levné supermarketové brusle s tím, že pokud vás bruslení začne bavit, koupíte lepší. Nekvalitní rozpadající bota se sotva se točícími kolečky z vás rozhodně Martinu Sáblíkovou neudělá! Naopak. Brusle zůstanou ve sklepě a z vás se stane odpůrce bruslení. Dvojnásob to platí o bruslích dětských. Pokud chcete vaše díte od bruslení odradit, kupte mu plastovou hypermarketovou náhražku bruslí. Jaké značky tedy ano? Určitě nic neskazíte bruslemi Rollerblade, trošku předražené, přesto kvalitní jsou brusle K 2, vynikajícím poměrem cena - výkon disponují brusle Powerslide, kvalitní by měly být brusle Fila. Druhý výkonostní sled zaujímají značky Head, Botas, Tempish, Fasze nebo Action. U těchto značek chce důkladněji zkoušet, přesto však můžete narazit na kvalitní kousky za velmi příznivou cenu.

Výčet firem určitě není úplný, mluvíme o firmách vyrábějících fitness brusle, pokud vám nějaká značka chybí, vyjádřete se v diskuzi.

 

Přečteno 7018x

Komentáře

 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
škola bruslení
Živé diskuze
3.03. 23:05 BAZAR: Re: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
19.06. 20:36 BAZAR: Prodám kolečka 110 mm
9.06. 13:55 BAZAR: Prodám dámské in-line K2 Celena W
1.06. 17:02 Ubytovaní na Flaeming skate: Wahlsdorf - pension Flaeming
13.05. 10:56 BAZAR: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
13.05. 00:49 BAZAR: K2 Pro Longmount
7.05. 21:17 BAZAR: Re: FILA Primo LX 90 Black/Green vel. 10,5 (45) - měsíc staré
Anketa
Po které straně jezdí bruslaři a po které cyklisti?
Připadá vám otázka legrační? V reakci na nedávnou nehodu bruslaře s cyklistou vyhlašujeme novou anketu, ve které si snad osvěžíte zásady jízdy na bruslích.
Cyklisté i bruslaři jezdí vpravo
1409614096
Cyklisté i bruslaři jezdí vlevo
1822118221
Cyklista je řidič a jede v pravo, bruslař je chodec a jede vlevo
1329113291
Pokud nejsme na silnici, každý si jede, jak se mu zachce
1268512685
Další ankety
Nejčtenější
Facebook - přidejte se!

kalimera ikonka   studentské reality vyměňme si ikonky: