in-line bruslení > reportáže

Drsně zábavná jízda Prahou

2.09.2004 - Redakce
I přes nepříjemné pocity z registrace jsem se rozhodl pětikilometrovou „zábavnou“ jízdu Prahou zkusit. Na Staromáku se před sedmou hodinou pomalu scházejí bruslaři. Většinou nevěřícně kroutí hlavou. Bez bruslí si nikdy nevšimli, jak jsou ty dlažební kostky velké! Někteří se ani neobouvají brusle a raději odcházejí po svých ještě před startem domů. Kurážnější část registrovaných si odhodlaně vyzvedává sponzorské triko a zkouší nesmělé projížďky po kostkách.

Buď je jim líto zničit během jediné jízdy nová kolečka, nebo si netroufnou drkocat se po kostkách více než 2 km, ale vzdávají to. Rozumní to lidé! Pořád ale zbývá několika set početná skupinka odvážných (nebo neznalých?), kteří se namačkají do startovního koridoru a čekají na start.

Mám štěstí, náhodou se mi podařilo být kousek za startovní čarou. Snad se tak vyhnu pádům, které zákonitě ve skupinové jízdě po kostkách musejí přijít. Po startu vypálím dopředu a mám tak šanci si mimojiné i trochu zasportovat. V Pařížské, kde jsem na rozjezd očekával kvalitní asfalt, je na silnici nasypán jemný štěrk. Nedávno se tady zvedl asfalt pod tlakem prasklého vodovodu a čas ještě vše neskryl. Na konci Pařížské odbočujeme doprava a řítíme se na dlážděné nábřeží. Všichni samozřejmě vjíždíme na chodník, kde je dlažba "jemnější" a střídá se s asfaltem. Zřejmě překvapujeme organizátory svojí rychlostí, protože neinformovaní  turisté před námi uskakují až na poslední chvíli a my se mezi nimi proplétáme. Z první vedlejší silnice na Výjezd z pod Čechova mostumne na přechodu vyjíždí auto! Organizátoři nikde.

Do kopečka do Revoluční už jsou kostky všude a každý se s tím pere, jak umí. Přejíždíme most a vracíme se proti proudu Vltavy po nábřeží Edvarda Beneše zpět. Sjíždíme pod Čechův most, kde je dlažba extrémně rozbitá. V kombinaci se sklonem a únavou z jízdy po kostkách to vyžene kapky potu na čele.
Naštěstí jedu sám a případný pád je osudný jen pro mě. A že k němu není daleko…. Rozbitý asfalt na cestě okolo Strakovy akademie je balzámem na kolečka:-). Nepříjemné kostky se spoustou fandících turistů před Mánesovým mostem brzdí mé nadšení pro rychlejší jízdu. A ve sjezdu k Rudolfinu se tísní krvechtiví diváci… Jak zábavné!Přejezd kolejí a kočičáků při vjezdu do Pařížské ulice

Mnozí lidé, kteří doteď ustáli všechny nerovnosti a nástrahy pětikilometrové tratě, vrávorají a padají při přejezdu přes tramvajové koleje obložené kostkami na začátku Pařížské ulice. Zkušení najíždějí na chodník. Je vidět, U Stavovského divadla v Železné - vjezd na dlažbuže tudy nejedou poprvé. A po štěrkové Pařížské ulici opět najíždíme na kočičáky na Staromáku. K tomu ještě turisti v Železné! K nudě má tahle jízda daleko..

Těším se na hladkou dlažbu kolem Stavovského divadla, jenže … Úplně zbytečné ochranné bariéry jsou postaveny přesně na tom nejhladším pásu celé ulice a my máme jet opět po dlažbě. Jen do nás! Sponzorský stan na Ovocném trhu jakoby se chechtal, co se to kolem něho motá za šílence na bruslích.

Průjezd Celetnou po úzkém hladkém pásu
Celetná. Všude kostky, samý kostky, jen uprostřed 40cm hladký pás, který okupují turisté. Naprosto ignorují nějakou akci. Organizátoři v nevýrazných šedivých tričkách rezignují na jakékoliv upozornění. Celetnou prokličkuju a prořvu, abych někoho nesmetl. Později prý turisté sami vyklidili hladký střed, kde se beztak dalo jet jen jako na koloběžce – byl příliš úzký na pořádný odraz. Později tu vidím bruslaře s botaskami na nohou, bruslemi v tašce a naštvaným výrazem ve tváři.
V cíli mě překvapila parta organizátorů, kteří koridor za cílem teprve stavěli. Nějak to prostě nestihli a my se jim tam pletli.Považte, co jsme to za pakáž! Tak jsem uchvátil limču a jablko jako připravené občerstvení a jal se koukat na další bruslaře, jak se motají do cíle.

Ani nevím, kdo si naběhl víc. Jestli já nebo Salomon. Kdykoliv teď uslyším slovo Salomon, ucítím takové vnitřní drkocání. Nic příjemného. Představím si haldu lidiček, kteří se na brutální dlažbě omlátili, a turisty, které to bavilo jen chvilku a potom už obtěžovalo, protože orloj je orloj! A triko? Reklamní triko, které si každý zaplatil, má potisk z gumy a na těle má efekt holinky, tudíž jej budou bruslaři skutečně užívat jen ve tmě. A takových drah pro bruslaře, kde by byl bruslař nejen viděn, ale také viděl kam jede, je málo, spíše žádné.
Snad chtěli organizátoři jízdy (PIM) rýžovat na jedné akci dvakrát. Hlavní akcí na stejné trati byl totiž druhý den „Běh Prahou“. Bruslaři se k tomu prostě přilípli. TraÂť, brigádníci, bariéry, povolení, reklamní stany, vysílačky, auta, reklama atd. všechno hotovo,  tak proč to nevyužít pro bruslaře? Výsledek je dosti pochybný.

Co tedy bylo špatně?
1. Naprosto nevhodná traÂť!
2. Nikde nebylo prezentováno pro jaké bruslaře je akce určena.¨
3. Špatná barva triček organizátorů - nenápadná šedivá. Ignorovali je jak turisté, tak jezdci.
4. Mámení osobních údajů při úplně zbytečné registraci. Organizátoři jen chtěli dostat lidi do sponzorského stanu a v podstatě nic nenabídli. Jen zinkasovali peníze, dali paragon a ....nic.
Když porovnám akce v Amsterdamu a v Pardubicích s Prahou, docházím k závěru, že Praha je i přes nejsilnější sponzorské zázemí bezpečně nejhorší co se týče trati, bezpečnosti i zážitků.


Více fotografií najdete v galerii.

Dalsi 4 hezke fotecky najdete zde: http://mk.webz.cz/pages/photo_pages/SalomonInline2004.htm

Již jsme našli traÂť vhodnou pro inline jízdu Prahou. Kdo by si ji chtěl zkusit nebo ji prodiskutovat, ozvěte se. Není krátká a nebude určena široké veřejnosti (tzn. není vhondá pro začátečníky spíše vzhledem k délce).

Hohol

 


 

Přečteno 29384x

Komentáře

Re: DelkaKED, Reagovat
trikokatka, Reagovat
Je to shit...Zdener, Reagovat
delkakatka, Reagovat
jako pokazde...tik, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
reportáže
Živé diskuze
3.03. 23:05 BAZAR: Re: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
19.06. 20:36 BAZAR: Prodám kolečka 110 mm
9.06. 13:55 BAZAR: Prodám dámské in-line K2 Celena W
1.06. 17:02 Ubytovaní na Flaeming skate: Wahlsdorf - pension Flaeming
13.05. 10:56 BAZAR: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
13.05. 00:49 BAZAR: K2 Pro Longmount
7.05. 21:17 BAZAR: Re: FILA Primo LX 90 Black/Green vel. 10,5 (45) - měsíc staré
Anketa
Po které straně jezdí bruslaři a po které cyklisti?
Připadá vám otázka legrační? V reakci na nedávnou nehodu bruslaře s cyklistou vyhlašujeme novou anketu, ve které si snad osvěžíte zásady jízdy na bruslích.
Cyklisté i bruslaři jezdí vpravo
1407714077
Cyklisté i bruslaři jezdí vlevo
1815518155
Cyklista je řidič a jede v pravo, bruslař je chodec a jede vlevo
1328313283
Pokud nejsme na silnici, každý si jede, jak se mu zachce
1268012680
Další ankety
Nejčtenější
Facebook - přidejte se!

kalimera ikonka   studentské reality vyměňme si ikonky: