in-line bruslení > areál Ladronka > historie a plány

Bruslařské propojení Strahova a Ladronky

26.07.2008 - Redakce
Praha vybrala v urbanistické soutěži šest návrhů architektů na změnu Strahova. Pro bruslaře je dobrou zprávou, že se s nimi ve většině projektů počítá i na Strahově. "Současný stav, kdy je tam rozpadající se spartakiádní stadion a staré strahovské koleje, je neudržitelný. Proto do podzimu, kdy se budou navrhovat změny územního plánu, bychom chtěli mít hotovou studii, jak toto místo po roce 2010 změnit," vysvětluje pražský radní Martin Langmajer.

Široký bulvár, rezidenční domy, parky, sportovní a golfová hřiště či divadelní amfiteátr. Strahov, místo někdejších spartakiád a sletů by se mělo do několika let změnit k nepoznání. Praha se chce při proměně Strahova inspirovat nápady architektů, které na začátku června hodnotila porota Útvaru rozvoje hlavního města Prahy. Z dvaceti tří urbanistických studií nakonec porota ocenila šest. Všechny návrhy pracují s proměnou území zhruba padesáti hektarů plochy, která zahrnuje spartakiádní stadion, stadion Evžena Rošického, stadion Přátelství, Malý stadion a koleje ČVUT.

Stadion jako náměstí

Atelier M1 architekti chce proměnit spartakiádní Masarykův stadion na velké sportovní a relaxační centrum. Tribuny by zmizely a na dosavadní hrací ploše by vznikl velký prostor pro plavecký bazén, náměstí se stromy a hřiště pro petangue či U-rampa. Vzniklé náměstí by kolem dokola lemovalo podloubí s obchody, restauracemi, bary či kiny.

"Původní vnější konstrukci stadionu s mohutným sloupovím chceme zachovat. Myslíme si, že spartakiádní stadion je cenná architektonická památka s antickými proporcemi, která by neměla zmizet," říká architekt Pavel Joba.

Stadion s vnitřním náměstím by byl mezi mohutnými sloupy průchozí z obou stran. Na střešní ploše stadionu by vznikla bruslařská a cyklistická dráha s dalšími venkovními bazény. Pod stadionem by mohlo v podzemních garážích parkovat až dva a půl tisíce aut, zde by ústila také stanice metra A - slepá odbočka současné trasy.

Okolí stadionu se také promění. Studentské koleje by dostaly rezidenční ráz. Na stejném místě by vznikl univerzitní kampus. Další sportovní plochy a stadiony by pak nahradila rezidenční čtvrť s tří- až čtyřpatrovými domy. "Chceme na Strahově vytvořit novou městskou čtvrť až pro dvacet tisíc lidí. Domy pro rodiny i pro instituce obklopí parky," říká architekt Pavel Joba.

Na bruslích až na Ladronku

S podobnou koncepcí rezidenčních čtvrtí, velkým parkem, sportovními areály a dětskými hřišti počítá i návrh ateliéru m4 architekti. "Strahovský stadion by ale z něj zcela zmizel, stejně jako studentské koleje. Stadion by připomínala socha či muzeum. V prostorách nově vzniklého velkého parku by vyrostl i otevřený divadelní amfiteátr," popisuje architekt Milan Jirovec.

Sportovní hřiště, plavecké bazény, aquacentrum, haly na fotbal, fitness centrum či lezecké stěny by uprostřed strahovské plošiny odděloval od rezidenční čtvrti bulvár s restauracemi. Na něm by vedla i cyklostezka a bruslařská dráha, která by končila na Ladronce. Ze smíchovského náměstí Kinských by vedla nová lanovka na Strahov.

Se zcela sportovním využitím Strahova bez rezidenčního bydlení počítá návrh ateliéru Sportovní projekty. Ten by stadion zachoval, hrací plocha by se však rozdělila na několik hřišť, sportovních hal a ploch s bazény. V okolí by kromě parku vzniklo i golfové hřiště.

"Uvidíme, v jaké formě zachováme strahovský stadion, který je navíc památkově chráněn. Uvažujeme také, že by se koleje přestěhovaly do kampusu na Ruzyň," dodává radní Langmajer.

Zdroj: www.iHNed.cz 

Přečteno 3756x

Komentáře

 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
historie a plány
Živé diskuze
3.03. 23:05 BAZAR: Re: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
19.06. 20:36 BAZAR: Prodám kolečka 110 mm
9.06. 13:55 BAZAR: Prodám dámské in-line K2 Celena W
1.06. 17:02 Ubytovaní na Flaeming skate: Wahlsdorf - pension Flaeming
13.05. 10:56 BAZAR: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
13.05. 00:49 BAZAR: K2 Pro Longmount
7.05. 21:17 BAZAR: Re: FILA Primo LX 90 Black/Green vel. 10,5 (45) - měsíc staré
Anketa
Po které straně jezdí bruslaři a po které cyklisti?
Připadá vám otázka legrační? V reakci na nedávnou nehodu bruslaře s cyklistou vyhlašujeme novou anketu, ve které si snad osvěžíte zásady jízdy na bruslích.
Cyklisté i bruslaři jezdí vpravo
1394313943
Cyklisté i bruslaři jezdí vlevo
1788217882
Cyklista je řidič a jede v pravo, bruslař je chodec a jede vlevo
1325613256
Pokud nejsme na silnici, každý si jede, jak se mu zachce
1264212642
Další ankety
Nejčtenější
Facebook - přidejte se!

kalimera ikonka   studentské reality vyměňme si ikonky: