in-line bruslení > areál Ladronka > historie a plány

Historie Ladronky

31.08.2004 - Redakce
Areál Ladronka je součástí pražských Břevnovských plání, kudy vedla poutní cesta z pražské Lorety do kláštera v Hájku. Na konci 17. století zde nechal vystavět hrabě italského původu Filip Ferdinand barokní stavbu Ladronka, která sloužila až do začátku 19. století jako zájezdní hostinec.

Nová silniceČást dávné poutní vedoucí přes Ladronku tehdy již nevedla kolem Ladronky, a tak se z upadajícího hostince postupně stala jedna z mnoha tamějších zemědělských usedlostí (Spiritka, Palata, Bertramka atd.), které zásobovaly pražské trhy. K těmto účelům sloužila stavba až do poloviny 20. století. Až unikátní malby z 19. století, které byly objeveny na stěnách při rekonstrukci budovy v roce 2004, prozradily, že fungovala i jako panský statek.

Od roku 1947 používal budovu Ladronky jako sklad Státní statek hlavního města a poté, s blíže nespecifikovaným účelem, Pražské silniční a vodohospodářské stavby. Okolí Ladronky bylo vybráno díky své příhodné poloze jako sídelní čtvrÂť komunistických prominentů. Z této doby tu stále stojí třeba vila ve Slavíčkově ulici po bývalém předsedovi vlády Zdeňku Fibingerovi, v Sušické ulici bydlel Josef Štrougal a najdeme tu i vilu prezidenta Svobody. Většina sídel bývalých mocipánů stále patří Úřadu vlády a slouží jako reprezentativní prostory.

V devadesátých letech 20. století stál statek Ladronka uprostřed dlouhé pláně opuštěný. Budova již ani zdaleka nepřipomínala slavnou dobu svého prvního pána z Itálie. Byla ve značně zchátralém stavu - na první pohled výzva pro buldozery. Na scénu přišla mládež s představou prostoru pro alternativní kulturu. Do objektu se nastěhovala skupina squatterů. Mládež objekt obývala sice bez povolení, ale s myšlenkou vybudovat z Ladronky centrum pro mladé lidi, kteří nechtěli trávit svůj čas „normálním“ způsobem. Pořádaly se zde koncerty, prostory se využily pro graffiti, workshopy, divadelní představení, výstavy. Z Ladronky se stalo místo nekomerční kultury.
Majitel objektu, magistrát hlavního města, nevěděl, co si s tím počít a správu svěřil společnosti Trade Centre Praha. Ti se squattery (společností Ladronka) uzavřeli smlouvu. Ta však byla vypovězena pro její hrubé porušování - v objektu se údajně zdržovaly cizí osoby. Hnutí z Ladronky si svou pověst budovalo osm let a po celou tu dobu udržovalo budovu ve svým způsobem obyvatelném, i když možná pro samotné s
Probíhající rekonstrukce Ladronkyquattery nebezpečném stavu.

V roce 2000 se radnice rozhodla celý objekt vyklidit a za dramatických okolností byli squatteři vystěhováni. Ladronka se stala mediálně známou kauzou. Soudili se squatteři, radnice i novinář, který napsal zprávu o porušení zákonů při vystěhování.
Následovalo období odkladů a slibů (viz článek
Současná Ladronka), ze kterých Praha 6 realizovala zatím jen sportovně-rekreační areál Ladronka s novou dráhou pro in-line brusle, cyklisty i štěrkovou cestičkou pro chodce a osvětlením v celkovém nákladu 26 miliónů korun. Samotný statek Ladronka však stále veřejnosti neslouží.

 

Přečteno 37244x

Komentáře

jo joulicnik oskar, Reagovat
Re: jo joredakce, Reagovat
Neslouží, ach, pořád nesloužíMiloš Hlávka, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
historie a plány
Živé diskuze
3.03. 23:05 BAZAR: Re: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
19.06. 20:36 BAZAR: Prodám kolečka 110 mm
9.06. 13:55 BAZAR: Prodám dámské in-line K2 Celena W
1.06. 17:02 Ubytovaní na Flaeming skate: Wahlsdorf - pension Flaeming
13.05. 10:56 BAZAR: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
13.05. 00:49 BAZAR: K2 Pro Longmount
7.05. 21:17 BAZAR: Re: FILA Primo LX 90 Black/Green vel. 10,5 (45) - měsíc staré
Anketa
Po které straně jezdí bruslaři a po které cyklisti?
Připadá vám otázka legrační? V reakci na nedávnou nehodu bruslaře s cyklistou vyhlašujeme novou anketu, ve které si snad osvěžíte zásady jízdy na bruslích.
Cyklisté i bruslaři jezdí vpravo
1403714037
Cyklisté i bruslaři jezdí vlevo
1798617986
Cyklista je řidič a jede v pravo, bruslař je chodec a jede vlevo
1327013270
Pokud nejsme na silnici, každý si jede, jak se mu zachce
1265712657
Další ankety
Nejčtenější
Facebook - přidejte se!

kalimera ikonka   studentské reality vyměňme si ikonky: