in-line bruslení > areál Ladronka > v zimě

Běžkaření na Ladronce

23.08.2004 - Redakce
Mírně členitá pláň u Ladronky je výjimečná svojí sjízdností již od 10 cm slabé sněhové pokrývky. I taková vrstva sněhu stačí k plnému zakrytí zdejší udržované trávy a více či méně zpevněných cest, které tak skluznici běžek ani nepošimrají. Závidět Pražanům sice slabé sněhové, ale skvělé běžkařské podmínky tak mohou i obyvatelé podhorských měst a vesnic, které obklopují pouze zoraná pole.

 Zasněžená in-line dráha z pohledu od televizní věže
Stojím na zastávce na pražském Andělu. V jedné ruce běžky, v druhé hůlky, na nohou běžkařské boty, v kapse čokoládu. Mají mě tu za blázna, ha ha, ona si jede zalyžovat, v Praze, kde se sníh rozpouští v solné lázni! Sice nastupuji v černém centru Prahy, ale za 10 minut vystupuji na bílé pláni zvané Ladronka. Dole v centru se sněhové vločky měnily ihned po dopadu na zem ve vodu, ale tady sníh usedá na týden starý bílý podklad. Tak tomu říkám idylka. Nikde nikdo, jen blázen by věřil, že se tady sníh udrží...
A ten výhled! Přes zasněžené Prokopské údolí shlédnete až na konec jihozápadní Prahy. Celá pláň je položena ještě výše než nedaleký Petřín -  380 m.n.m. Od aut, projíždějícími křižovatkou Na Vypichu, jsou návštěvníci Ladronky chráněni stromy, které ji oddělují protější vilové čtvrtě. 
 
Sjezd od Ladronky do Třešňovky
A tak zatímco na výpadovkách z Prahy sedí lyžaři v zadýchaných autech a modlí se, aby byl na 120 km vzdálených horách sníh, já najíždím na zdejší letní bruslařský okruh, který slouží svému účelu i v zimě, ovšem pro lyžaře. Blíže k Vypichu, na místě, kde se setkávají všechny cesty protkávající celou pláň, stojí opuštěná zemědělská usedlost zvaná Ladronka, dnes smutně vyhlížející komplex, který dal tomuto místu jméno. Usedlost spojuje s televizní věží na jednom konci pláně jen jedna bruslařská dráha, ale opačným směrem ke křižovatce Na Vypichu se dráha rozdvojuje a vytváří smyčku, z které mohou běžkaři sjet do sadu Třešňovka a téměř rovinaté kolečko si tak obohatit o sjezd a výšlap. S klasikou se to po uježděné dráze jede špatně, rolba přeci jen nepatří mezi Zimní radovánky v areálu Ladronkavybavení technických služeb hlavního města. Ale časem se vždy na rozlehlé travnaté ploše objeví klasickým stylem vyjeté koleje, po kterých prokřižujete celý areál. A pokud by vám začala být Ladronka malá, stačí dojet k Vypichu, přejít křižovatku a lyže nasadit ve 200 m vzdálené, cestami protkané oboře Hvězda, kde ovšem potřebujete k lyžování sněhu trochu více.
Jistě, v Praze je více míst, které jsou ideální i pro zimní sporty – Divoká Šárka, Prokopské údolí, Stromovka, Klánovický les nebo bruslařská stezka vedoucí při Vltavě od Tančícího domu do Modřan. Ladronka má však 3 nej: je nejvýše položená, nejlépe osvětlená a tedy sjízdná bez problémů i za tmy, a bohužel se na ní obvykle vyskytuje nejvíce volně pobíhajících psů. Jejich majitelé většinou nerespektují jednak návštěvní řád areálu, jednak dva roky starou vyhlášku hlavního města Prahy, a volně pobíhající psi se tak bohužel stávají noční můrou pro nejednoho letního i zimního návštěvníka areálu, který se zde pohybuje rychleji než krokem.

Převzato z
www.treknet.cz

Přečteno 105756x

Komentáře

 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
v zimě
Živé diskuze
3.03. 23:05 BAZAR: Re: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
19.06. 20:36 BAZAR: Prodám kolečka 110 mm
9.06. 13:55 BAZAR: Prodám dámské in-line K2 Celena W
1.06. 17:02 Ubytovaní na Flaeming skate: Wahlsdorf - pension Flaeming
13.05. 10:56 BAZAR: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
13.05. 00:49 BAZAR: K2 Pro Longmount
7.05. 21:17 BAZAR: Re: FILA Primo LX 90 Black/Green vel. 10,5 (45) - měsíc staré
Anketa
Po které straně jezdí bruslaři a po které cyklisti?
Připadá vám otázka legrační? V reakci na nedávnou nehodu bruslaře s cyklistou vyhlašujeme novou anketu, ve které si snad osvěžíte zásady jízdy na bruslích.
Cyklisté i bruslaři jezdí vpravo
1499614996
Cyklisté i bruslaři jezdí vlevo
1916519165
Cyklista je řidič a jede v pravo, bruslař je chodec a jede vlevo
1411014110
Pokud nejsme na silnici, každý si jede, jak se mu zachce
1355813558
Další ankety
Nejčtenější
Facebook - přidejte se!

kalimera ikonka   studentské reality vyměňme si ikonky: