in-line bruslení > in-line trasy

Inline z Berouna podél Berounky

9.07.2008 - Darina Zíbová
Reklama
Asi půl hodiny od Prahy směrem na Plzeň se nalézá malebné městečko Beroun. Díky své poloze na řece Berounce a současně uprostřed CHKO Český kras je častým cílem nebo naopak výchozím místem pro výletníky, cyklisty, vodáky i horolezce. Kromě výletníků bažících po historii a krásách okolní přírody láká toto město také bruslaře, a to velice hezkou naprosto nefrekventovanou silnicí vedoucí právě podél řeky Berounky, již lze využít ke krásnému bruslařskému zážitku.

Poloha:

Abyste se dostali ke stezce, musíte v Berouně nejprve najít řeku, kterou cesta sleduje. Nejjednodušší je dojít ve městě k autobusovému nádraží. Leží na levém břehu řeky Berounky, přesně na tom břehu, kde potřebujete být. Odtud se vydáte po ulici Hostýmská přímo k dálničnímu a vlakovému mostu přes řeku asi půl kilometru od vás. Mosty podejdete, za nimi se dostanete na křižovatku, kde se dáte vpravo po ulici U Ovčína. Jen asi po 60 metrech po levé ruce uvidíte vedlejší cestu, kde již bude jistě parkovat několik aut kolegů bruslařů. Toto je začátek silničky, kterou vám chceme v tomto článku přiblížit. (Mapka.)

Kde nazout brusle:

Zdatnější bruslaři mohou obout brusle a vyrazit na trať hned na počátku, kde je již zmíněné místo k parkování – nejde o parkoviště, parkuje se po stranách vozovky zcela volně. Pokud vyrazíte z tohoto místa, buďte připraveni na přibližně 400 metrů velice hrubého asfaltu s dírami, výmoly, nebezpečím pádu - žádná radost - s menšími dětmi určitě doporučujeme počkat a dojít až ke žlutému domečku čisticí stanice odpadních vod. Rozdíl ve kvalitě povrchu poznáte na první pohled. Od tohoto místa všechny bruslaře čeká asfalt sice ne úplně hladký, ale dobrý, z něhož nebrní nohy a prostě se vezete.

Co na vás čeká:

Užijete si pěkné bruslení stále s výhledem na řeku po jedné straně a na té druhé zahlédnete zelené kopečky, pasoucí se stádo koní, skály. Pro bruslaře je od čistící stanice sjízdných krásných přibližně 2,7 kilometru po dobrém povrchu s jedním menším převýšením hned za rančem s koňmi. Převýšení není nikterak hrozné. Dávat pozor je třeba při cestě směrem zpět do Berouna, kde by menší děti či začínající bruslaři mohli mít problémy při sjezdu - není tam vidět, jestli z protisměru někdo nejde nebo nejede. Při jízdě po proudu řeky je klesání pozvolnější a s dobrým výhledem na cestu – problémy nehrozí. Vyasfaltovaný úsek cesty končí před vápencvým lomem Alkazar, tam se bruslaři musí otočit a jet zase nazpátek.

 

Plus pro zdejší bruslení:

Plusem bruslení na této cestě je bez jakýchkoli pochyb její poloha u břehu řeky, úplně mimo město, v lůně přírody. S trochou štěstí tu lze zahlédnout ledňáčka, dennodenně se tu pasou koně, jezdí vodáci. Paráda. Dalším plusem je dobrá dostupnost vlakem nebo autobusem, půl hodiny z Prahy.

Mínus této trati:

Určitě nikomu nedoporučím, aby se na tuto silničku vydal na brusle o víkendu odpoledne. Krásy místní přírody jsou takové, že se není čemu divit, že sem míří davy turistů, cyklistů a vůbec rodin s dětmi, kteří si všichni vyjeli na krátký výlet ze zastávky Srbsko do Berouna a nebo naopak. Během slunečních dní o víkendu je tady doslova hlava na hlavě a bruslení je to poslední, co vám na této cestě bude příjemné. Nejlepší bude, vydáte-li se sem před ostatními výletníky nebo naopak později večer, když už jejich cirkulace opadne.

Kam na občerstvení:

Občerstvení je přímo u této cesty na ranči. Jinak budete muse zajít až do města, což ale není až takový problém, hospůdek a restaurací je v Berouně na trase od stezky na bruslení dost a dost, jistě si některou vyberete.

Další aktivity:

Berounsko disponuje takovou polohou, že kdybychom zde chtěli vypsat všechny krásy a možnosti, četli byste hodně dlouho. Z těch nejznámějších míst kolem Berouna zmiňme tedy alespoň hrady Karlštejn a Křivoklát, jednu z nejmenších vesniček v Čechách Svatý Jan pod Skalou, nádherné lesy a chráněné skalní útvary lemující řeku Berounku. V řece se můžete za hezkého počasí koupat nebo si ji sjet na lodi z některé z půjčoven. A na závěr, pokud jsme vás do Berouna na brusle ještě dost nenalákali, pak vězte, že v tomhle městě mají kromě všeho ostatního ještě v medvědáriu tři medvědy z Večerníčků. Do tohohle města na brusle prostě musíte!

Přidejte i vy váš tip na bruslení a získejte 300Kč šek od JBsportu.
Automaticky se tak dostanete do losování o šek na 2000 Kč CK Trip a CK KUDRNA.


Přečteno 14968x

Komentáře

jjjverca, Reagovat
cyklostezkaLuděk, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
in-line trasy
Živé diskuze
3.03. 23:05 BAZAR: Re: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
19.06. 20:36 BAZAR: Prodám kolečka 110 mm
9.06. 13:55 BAZAR: Prodám dámské in-line K2 Celena W
1.06. 17:02 Ubytovaní na Flaeming skate: Wahlsdorf - pension Flaeming
13.05. 10:56 BAZAR: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
13.05. 00:49 BAZAR: K2 Pro Longmount
7.05. 21:17 BAZAR: Re: FILA Primo LX 90 Black/Green vel. 10,5 (45) - měsíc staré
Anketa
Po které straně jezdí bruslaři a po které cyklisti?
Připadá vám otázka legrační? V reakci na nedávnou nehodu bruslaře s cyklistou vyhlašujeme novou anketu, ve které si snad osvěžíte zásady jízdy na bruslích.
Cyklisté i bruslaři jezdí vpravo
1389213892
Cyklisté i bruslaři jezdí vlevo
1755917559
Cyklista je řidič a jede v pravo, bruslař je chodec a jede vlevo
1323813238
Pokud nejsme na silnici, každý si jede, jak se mu zachce
1262712627
Další ankety
Nejčtenější
Facebook - přidejte se!

kalimera ikonka   studentské reality vyměňme si ikonky: