in-line bruslení > in-line trasy

Nymburk - Poděbrady a ještě dále

5.05.2005 - Redakce
Reklama
Zhruba 10 km dlouhý nepřerušený asfaltový pás spojující Nymburk s Poděbrady po obou stranách Labe láká bruslaře nejen z nejbližšího okolí . Jde zřejmě o nejdelší část oficiální cyklostezky v Čechách, která je použitelná také pro inline brusle. Její velkou slabinou je její šíře, troufám si tvrdit, dost malá i pro dvě míjející se kola, natož bruslaře.

Pravý břeh je směrem od nymburského sportovního areálu až do Poděbrad pokryt novým,  kvalitním asfaltem. Klidnou jízdu ruší jen pár „bublin“, jedna lávka a jedna prudší zatáčka, kde je lepší zpomalit. Jinak se jede po rovině rovnou za nosem těsně podél Labe. Bohužel velmi úzký profil vás nutí při každém míjení s protijedoucím bruslařem (ale i cyklistou) přerušit zabírání do stran. Jediným místem, kde je možné stezku na tomto břehu na bruslích opustit, je vesnička Kovanice, na zhruba 4. kilometru směrem na Poděbrady.
Levý břeh je od Nymburka do Poděbrad vhodný spíše na kola. Asfalt je nejen hrubší, ale také zvlněn a místy i zlomen kořeny okolních stromů. Dle místníhc, je kvalita na této straně rok od roku horší. Zkušenějším nebo pozorným bruslařům však jistě nebude činit potíže. Sjet na brulsích z této stezky lze až u freeridového hřiště u Poděbrad, kde si můžete vyzkoušet nebo naučit své „vzdušnější“ bruslařské dovednosti.

Z jednoho na druhý břeh lze přejet jen v Poděbradech a Nymburku. V Poděbradech je most pro pěší a cyklisty na jednom konci zakončen elegantním točitým sjezdem. Na druhém konci je již bez tobogánu a pokračuje jízdou po levém břehu až do Nymburka nebo končí vjezdem k přírodnímu koupališti „jezero“, což ocení bruslaři za letních parných dnů. U koupaliště je rovněž velké parkoviště, kde můžete nechat auto. Blíže k centru Poděbrad je i silniční most, na který se však musí bruslaři na obou stranách plazit po schodech, naštěstí se zábradlím.
V Nymburku se lze přes řeku dostat pohodlně přes novou lávku pro pěší, ta je sice sjízdá i pro bruslaře, ale na straně k centru jeďte velmi opatrně, protože nový hladký betonek na konci mostu končí a přechází v nebezpečný rozbytý povrch chodníku. Na této straně je větší parkoviště, ze kterého můžete vaši vyjížďku zahájit. Centru o pár metrů bližší silniční most s úzkými chodníčky pro překonání Labe nedoporučujeme.

Služby občerstvovací jsou na obou březích dost omezené (jaro 2005), využijte tedy nabídek ve městech.
Do Poděbrad se dopravíte z Prahy a okolí v pravidelných intervalech jezdícím vlakem. Vlakové nádraží je v těsné blízkosti kolonády, která je pro bruslaře sjízdná až k řece (cyklostezce). Auto bude zřejmě nejjednodušší zanechat u kolonády, případně vlakového nádraží, nebo u již zmíněného koupaliště.
V Nymburku je nejvhodnější zaparkovat auto na oficiláním parkovišti pod mostem, dostupném z náměstí (pravý břeh), nebo u rozsáhlého sportovního areálu, umístěném u řeky směrem na Poděbrady.

Příjemným zjištěním pro nás byla možnost prodloužení této trasy dále za Poděbrady po levém břehu směrem do Libice nad Cidlinou. Lze z ní kdykoliv odbočit do areálu golfového hřiště, které je protkáno sjízdnými asfaltovými silničkami. Pravý břeh doporučujeme pro bruslení jen k „plynovému“ mostu, který lze v případě nutnosti přejít na protější břeh i v bruslích.
Pokračování má cyklotrasa i druhým směrem od Nymburka na Prahu. Z bruslařského hlediska ji otestujeme příště, možná i dříve někdo z vás:-). 
Oba břehy jsou sjízdné i s kočárky, pro bruslící děti je vhodnější
kvalitativně horší, ale širší břeh, nebo ještě lépe např. golfový areál v Poděbradech. Ve všedních dnech bude zřejmě břeh s kvalitnějším asfaltem vhodný i pro rychlejší fitness jízdu.

FOTOGALERIE

O jednom výletu na bruslích okolo Poděbrad se dočtete i zde.

Přečteno 26130x

Komentáře

AktualizaceZ, Reagovat
Bomba Reagovat
MapaLopez, Reagovat
Re: MapaPeter Ponesz, Reagovat
Pravy vs. levy breh reky Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
in-line trasy
Živé diskuze
3.03. 23:05 BAZAR: Re: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
19.06. 20:36 BAZAR: Prodám kolečka 110 mm
9.06. 13:55 BAZAR: Prodám dámské in-line K2 Celena W
1.06. 17:02 Ubytovaní na Flaeming skate: Wahlsdorf - pension Flaeming
13.05. 10:56 BAZAR: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
13.05. 00:49 BAZAR: K2 Pro Longmount
7.05. 21:17 BAZAR: Re: FILA Primo LX 90 Black/Green vel. 10,5 (45) - měsíc staré
Anketa
Po které straně jezdí bruslaři a po které cyklisti?
Připadá vám otázka legrační? V reakci na nedávnou nehodu bruslaře s cyklistou vyhlašujeme novou anketu, ve které si snad osvěžíte zásady jízdy na bruslích.
Cyklisté i bruslaři jezdí vpravo
1499614996
Cyklisté i bruslaři jezdí vlevo
1916519165
Cyklista je řidič a jede v pravo, bruslař je chodec a jede vlevo
1411014110
Pokud nejsme na silnici, každý si jede, jak se mu zachce
1355813558
Další ankety
Nejčtenější
Facebook - přidejte se!

kalimera ikonka   studentské reality vyměňme si ikonky: