in-line bruslení > škola bruslení

Jak se na bruslích správně odrazit

25.07.2008 - Zdeněk Pokorný
V minulé lekci jsme si vysvětlili, jak by měl vypadat základní bruslařský postoj, jak bezpečně padat a posléze vstát. Dnes uděláme na bruslích první krůčky.

Začněte na trávě

Pokud jsme úplní začátečníci a z klouzavého povrchu máme strach, můžeme opět začít nejdříve na trávě. Postavíme se do základního postoje, brusle dáme do tvaru písmene V.  Dbáme na dostatečně pokrčená kolena, pohled směřuje stále dopředu. Teď můžeme začít s prvními krůčky. Je důležité stále dodržovat polohu nohou ve "véčku". Postupně se snažíme získávat stabilitu a sebevědomí na trávě. Zkoušíme rychlejší krůčky, poskoky, běh, otočky, prostě vše na co si troufneme. Pokud už získáme na bruslích trochu jistoty, můžeme vyrazit na asfalt. Jelikož zatím neumíme zastavit, rozhodně vybereme dostatečně velký prostor s dojezdem na trávu.

Vzhůru na asfalt    

Opět vycházíme ze základního postoje s véčkovým postavením nohou. Začneme postupně malými krůčky, dbáme na pokrčená kolena. Postupně můžeme přidávat krátký skluz. Odraz vychází z vnitřní hrany všech koleček. Častou chybou začátečníků bývá, že se odrážejí jen z předního kolečka. Pokud se neodrazíte ze všech koleček, ztrácíte velké množství energie vložené do odrazu! Rovněž mylná je představa, že pokud jedete dopředu, odraz by měl směřovat rovněž dopředu. Odraz musí směřovat směrem do boku, proto také bruslaři potřebují širší stopu, neboť brusle nesměřují přímo, ale bruslař jezdí jakoby "cikcak". Po odrazu následuje skluz. Ten vyžaduje od bruslaře dostatečnou rovnováhu. Čím delší skluz bruslař provede, tím je jeho pohyb ekonomičtější. Začátečník pochopitelně zpočátku s rovnováhou bojuje, proto začínáme s kratším skluzem. Skluz provádíme na střední, ideálně na vnější hraně koleček (začátečníci opravdu spíše na střední).   Z postupných krůčků už jsme se prakticky dostali do jízdy vpřed. Vhodným doplňujícím cvičením je tzv. swizzling, neboli cibulky, či buřtíky. Opět vycházíme ze základního véčkového postoje. Současným zatlačením do stehen, lýtek a chodidel se pokrčením kolenou dostaneme na vnitřní hrany a vykroužíme oblouk tak, abychom skončili s bruslemi v postoji ve tvaru písmene A. Cibulky můžeme navazovat, můžeme je rovněž provádět pouze na jedné brusli, přičemž druhá směřuje vpřed. Nejvíce energie do cibulek je třeba vložit v první fázi pohybu. Cvik vydatně posiluje hýžďové, stehenní a lýtkové svalstvo, je proto vhodný i pro zkušené bruslaře jako cvik posilovací.

Průpravná cvičení

Pro správný odraz a skluz je důležité  přenášení váhy z nohy na nohu. Na tnácik této základní dovednosti potřebné pro jízdu na bruslích si vyzkoušíme několik průpravných cvičení. Nejprve si vyzkoušíme tzv. koloběžku. Princip spočívá v tom, že stejně jako na koloběžce se z jedné nohy odrážíme a na druhé se sklouzneme. Veliký rozdíl je však ve směru odrazu. Na bruslích směřuje odraz do strany. Pozor tedy s tímto cvikem při výcviku malých dětí. Pokud jim řeknete, ať jedou jako na koloběžce, zcela jistě se budou nesprávně odrážet směrem dozadu a jen těžko je to budete odnaučovat. Postupně můžeme cvik ztížit tím, že skluzová noha pojede pouze po jednom kolečku. Nakonec zařadíme jízdu po jedné brusli, oživit ji můžeme např. snahou o co nejdelší jízdu. Pokud jste soutěživý typ, můžete překonávat své rekordy a najednou třeba zjistíte, že vaše schopnost rovnováhy se velice zvýšila. Zkoušíme zařadit jízdu na jedné brusli, která dostatečně prověří, zda se dokážeme odrazit, přenést váhu a posléze udržet rovnováhu na jedné noze.

Dokonalý odraz

Při dalším nácviku odrazu a skluzu dbáme na to, abychom se vyvarovali další velmi časté chyby, která se vyskytuje nejen u začátečníků. Často totiž bruslař nedotáhne dokonce odrazovou fázi a v půlce skluzové fáze už přechází k dalšímu odrazu. Tímto bruslař ztrácí obrovské množství energie zejména tím, že nepřisune odrazovou nohu ke skluzové a další odraz tak již nevychází z véčkového postoje. Vhodnou pomůckou je "ťuknutí" si kotníkem do kotníku. Kdybyste jako začátečníci měli z doteků bruslí strach, můžete pohyb jen naznačit, každopádně dbejte na to, aby se boty dostaly co nejblíže k sobě. Rozhodně je lepší dělat raději kratší skluz s přiťuknutím kotníků, než snažit se o dlouhé skluzy, pokud nezvládneme přisunout odrazovou nohu. Rozhodně se vyplatí trpělivost s důrazem na techniku.

Pády


Jsou to naše prakticky první bruslařské začátky, takže je logické, že zde dochází k nejvíce pádům. Sice jsme se naučili správně padat, ale většina začátečníků si asi řekne, že je to sice hezké, ale já stejně pořád padám na zadek! Na to existuje poměrně jednoduchá pomůcka. Pokaždé, když budete "rozhozeni" a bude se schylovat k pádu vzad, snažte se chytnout rukama za kolena. Tímto se dostanete do správného bruslařského postoje a zaručeně nespadnete. Zkušený bruslař ví, že se má automaticky předklonit a pokrčit v kolenou, vy toho dosáhnete právě touto pomůckou.

Doublepush

Na závěr si ještě v krátkosti povíme něco o tom dokonalém závodním odrazu. Už na začátku článku jsme si řekli, že ideální skluz provádíme na vnější hraně koleček. To je také základem poměrně mladého bruslařského prvku, tzv. dvojitého odrazu. Zde odraz neprovádíme jen odrazovou nohou, ale rovněž nohou skluzovou. Ale o tom až v některé pokročilejší lekci.
Jelikož na pochopení odrazu a skluzu příliš nevystačíme s obrázky, níže naleznete krátký instruktážní film.

Přečteno 27857x

Komentáře

Kde bruslitZdeněk, Reagovat
Díkyjirka, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
škola bruslení
Živé diskuze
3.03. 23:05 BAZAR: Re: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
19.06. 20:36 BAZAR: Prodám kolečka 110 mm
9.06. 13:55 BAZAR: Prodám dámské in-line K2 Celena W
1.06. 17:02 Ubytovaní na Flaeming skate: Wahlsdorf - pension Flaeming
13.05. 10:56 BAZAR: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
13.05. 00:49 BAZAR: K2 Pro Longmount
7.05. 21:17 BAZAR: Re: FILA Primo LX 90 Black/Green vel. 10,5 (45) - měsíc staré
Anketa
Po které straně jezdí bruslaři a po které cyklisti?
Připadá vám otázka legrační? V reakci na nedávnou nehodu bruslaře s cyklistou vyhlašujeme novou anketu, ve které si snad osvěžíte zásady jízdy na bruslích.
Cyklisté i bruslaři jezdí vpravo
1410514105
Cyklisté i bruslaři jezdí vlevo
1825618256
Cyklista je řidič a jede v pravo, bruslař je chodec a jede vlevo
1329313293
Pokud nejsme na silnici, každý si jede, jak se mu zachce
1269512695
Další ankety
Nejčtenější
Facebook - přidejte se!

kalimera ikonka   studentské reality vyměňme si ikonky: