in-line bruslení > škola bruslení

Škola bruslení - rozcvička, základní postoj

10.07.2008 - Zdeněk Pokorný
Další lekci naší in line školy již absolvujeme na bruslích. Řekneme si něco o rozcvičce a naučíme se základní bruslařský postoj.

Rozcvička

Rozcvičení provedeme podobně jako před každým jiným sportovním výkonem, dokonce si myslím, že díky pravidelnému bruslařskému pohybu není příliš velké riziko svalových zranění. To však neznamená, že by nám kvalitní rozcvičení ublížilo. Naopak, kvalitním rozcvičením urychlíme regeneraci. Délka a kvalita rozcvičky by měla záviset na intenzitě bruslení. Pokud se chystáte jen na pohodovou jízdu v parku, stačí rozcvička krátká, před závodem naopak bude rozcvičení intenzivnější.  Jak jsem již napsal, platí pro rozcvičení stejné zásady, jako pro každou jinou sportovní aktivitu. Tedy začínáme od hlavy dolů, nejdříve provádíme protahovací a až následně švihová cvičení. Rozcvičku lze provádět na bruslích, začátečníci ji provádějí raději na trávě.

Krátký návod na rozcvičku můžete zhlédnout na obrázcích.


           


Základní postoj


S nácvikem základního postoje začneme na travnaté ploše. Začátečníci určitě získají větší sebevědomí, minimalizují i riziko pádu. Při postavení se do základního postoje je nejdůležitější poloha nohou. Nohy musejí být dostatečně pokrčeny v kolenou, což platí takřka pro každou činnost na bruslích. Při správném postoji by kolena měla zakrývat výhled na brusle. Trup a hlava jsou vzpřímeny, paže máme před tělem mírně pokrčeny. Pohled očí by měl vždy směřovat dopředu, nikoliv na brusle.
Brusle jsou od sebe vzdáleny přibližně na šířku ramen, paty jsou u sebe, špičky směřují směrem ven (tzv. V postoj).

V postoj

Toto je výchozí postoj pro jízdu vpřed. Bude te jej potřebovat prakticky při každém bruslařském pohybu. 


A postoj

Pro zpomalování, při jízdě z kopce nebo při základním způsobu zatáčení používáme tzv. A postoj, kdy jsou špičky u sebe a paty směřují ven (určitě znáte lyžařský pluh). Tento způsob přibržďování používají především rychlobruslaři, kteří nemají brzdu a chtějí šetřit drahá kolečka.


Nůžkový postoj

Velmi důležitý je tzv. nůžkový postoj. Zvyšuje naši stabilitu, je velmi dobře použitelný při přejíždění terénních nerovností. Spočívá v tom, že při paralelním postavení nohou je jedna noha více vepředu oproti druhé, vzdálenost nohou záleží na druhu přejížděné překážky.


Hrany koleček

Při nácviku základního postoje si můžeme také vyzkoušet všechny hrany koleček. Zní to sice trošku  zvláštně, ale kolečka mají opravdu hrany, stejně jako třeba sjezdové lyže.

Vnitřní hrany

Pokud  bruslař tlačí v základním postoji kotníky k sobě, dostane se na vnitřní hrany. Postoj na obou vnitřních hranách je nejčastější chybou začátečníků, na obě vnitřní hrany bychom se při správném bruslení neměli dostat, pouze s výjimkou přibržďování v A postoji. Vnitřní hranu používáme především pro odraz.

Střední hrany

Pokud držíme kotníky v paralelním postavení, jsme na středních hranách. Ty zkušení bruslaři snad s výjimkou sjezdů příliš nevyužívají, středně pokročilí bruslaři používají střední hrany ke skluzu.


Vnější hrany

Pokud budou vaše kotníky směřovat od sebe, dostanete se na vnější hrany. Ty jsou důležité při zatáčení, zkušenější bruslaři je využívají pro skluz.  Pochopitelně v kombinaci s vnitřní hranou druhé brusle


Přečteno 12961x

Komentáře

 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
škola bruslení
Živé diskuze
3.03. 23:05 BAZAR: Re: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
19.06. 20:36 BAZAR: Prodám kolečka 110 mm
9.06. 13:55 BAZAR: Prodám dámské in-line K2 Celena W
1.06. 17:02 Ubytovaní na Flaeming skate: Wahlsdorf - pension Flaeming
13.05. 10:56 BAZAR: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
13.05. 00:49 BAZAR: K2 Pro Longmount
7.05. 21:17 BAZAR: Re: FILA Primo LX 90 Black/Green vel. 10,5 (45) - měsíc staré
Anketa
Po které straně jezdí bruslaři a po které cyklisti?
Připadá vám otázka legrační? V reakci na nedávnou nehodu bruslaře s cyklistou vyhlašujeme novou anketu, ve které si snad osvěžíte zásady jízdy na bruslích.
Cyklisté i bruslaři jezdí vpravo
1411514115
Cyklisté i bruslaři jezdí vlevo
1828618286
Cyklista je řidič a jede v pravo, bruslař je chodec a jede vlevo
1330013300
Pokud nejsme na silnici, každý si jede, jak se mu zachce
1270512705
Další ankety
Nejčtenější
Facebook - přidejte se!

kalimera ikonka   studentské reality vyměňme si ikonky: