in-line bruslení > zkušenosti

Závodit. Ano či ne?

17.07.2008 - Zdeněk Pokorný
Tato téměř hamletovská otázka rozhodně není v bruslení až tak důležitá. Poslední dobou se však závody rozrůstají a ne všem je to úplně po chuti. Pojďme se tedy na tuto problematiku podívat blíž.

Proč ano?

Hned v úvodu se přiznám, že já jsem rozhodně pro! Je proto hned několik důvodů.

Nedostatek tratí

Asi nejdůležitější argument. Pokud člověk bydlí ve Vídni nebo u Flaming skate není to pro něj argument důležitý. My ostatní, bruslostezkami ve svém okolí nedotčení inlinisté, si málokde tak dobře a bezpečně zabruslíme než právě na závodech. Opravdu, tam, kde se normálně dostanete jen autem,  se najednou můžete na závodech krásně projet.

Atmosféra

Ať si říká kdo chce, co chce něco o nesvobodě, na závodech se potkáte se spoustou lidí se stejným koníčkem, jako máte vy. Závodit s pěti tisíci závodníky na Berlínském marathonu je zážitek opravdu těžko popsatelný.
Tak, jako v každé činnosti, tak i při bruslařských závodech samozřejmě naleznete i lidi hloupé, kterým jde jen o vítězství za každou cenu, ale nepotkal jsem jich mnoho.

Zlepšování fyzické kondice

A nejen jí. Možná ještě důležitější je rozvoj morálně - volních vlastností. Ono pokud vyjedete sedmnáctikilometrový kopec na Kvildě nebo dokončíte marathon v pětatřicetistupňovém horku, to jsou devízy, které se vám mohou do života setsakramentsky hodit! Myslím, že velká spousta bruslařů zvolí kolečkové brusle právě pro zlepšení svých fyzických parametrů. Aby také ne. Z tohoto pohledu je to určitě výborná volba. Na závodech však přeci jen zatnete zuby trošku víc a ta paní ve středních letech vám přeci nemůže ujet :-)

Vavříny

Pro někoho téměř sprosté slovo. Tady mám však na mysli vavříny spíše symbolické. O medaile a poháry může bojovat jen hrstka vyvolených. Ale svůj vavřín může získat každý. Ať už je to lepší čas než minule, předjetí Franty, který mi to minule natřel či jen prosté dojetí závodu.

Endorfíny

Jsou to opravdu úžasné pocity - po dojetí závodu, druhý den, kdy svaly ještě trošku pobolívají a vy jste příjemně unaveni. Svět vypadá hned daleko lépe! Kdo nezažil, neuvěří.

Proč ne?

Možná se najdou i argumenty proti, mně připadají malicherné, ale pojďme se na ně podívat zblízka.

Nesvoboda

Jsou skupiny lidí, kteří považují bruslení za nějakou magickou zábavu jen pro vyvolené a bruslení mas považují za něco nepatřičného. Hold se budou muset smířit s tím, že bruslení už zajímá celou řadu lidí a bruslařský underground je nenávratně pryč. Ale vraťme se k závodům. Tak jako nikomu nepřijde nesvobodná třeba večerní jízda městem, nevidím důvod, proč za nesvobodné považovat závody.

Komerce

Dnešní život je bohužel hodně o penězích a nejinak tomu je i na závodech. Někdy už si nejsem úplně jistý, jestli organizátoři prokazují službu nám bruslařům nebo je to pro ně dobrý byznys. Stále se kloním k první možnosti, i když za jednoho z organizátorů série in line závodů bych asi ruku do ohně nedal. Ale máme možnost výběru a buďme rádi, že závodů přibývá.

Neumím tak dobře bruslit

Je pravda, že na ne zrovna široké trati může být celkem problém, pokud vás předjiždí vláček dvaceti bruslařů jedoucích více než třicetikilometrovou rychlostí. Pokud z toho máte obavu, doporučuji zvolit kratší trať, kde těch špičkových závodníků přeci jen není tolik. Ale myslím, že se není čeho bát.

Špičkoví rychlobruslaři jsou agresivní

Některým závodníkům jde opravdu o hodně, proto možná někdy dochází ke konfliktním situacím. Ze svých zkušeností můžu říct, že takových bruslařů je minimum. Těm lze vzkázat jen jedno. Bruslařské závody, i když je to podle mě s podivem, nejsou zatím divácky vyhledávanou disciplínou, a tak nebýt velkého množství amatérských závodníků, nebylo by ani sponzorů. Ale věřím, že většina závodníků si je této skutečnosti vědoma.

Možná by se dala najít další pro a proti, pokud jste nerozhodnuti, určitě se závodů nebojte! Určitě vás chytnou a nebudete se moci dočkat dalších. Pokud chcete jen brázdit stezky, jezdit mezi kelímky či přeskakovat lavičky, je to vaše volba a nenechte si ji od nikoho vzít! Svoboda totiž spočívá ve vašem rozhodnutí.

   

Přečteno 3696x

Komentáře

TIKzdeněk, Reagovat
...tik, Reagovat
Perfektní Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
zkušenosti
Živé diskuze
3.03. 23:05 BAZAR: Re: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
19.06. 20:36 BAZAR: Prodám kolečka 110 mm
9.06. 13:55 BAZAR: Prodám dámské in-line K2 Celena W
1.06. 17:02 Ubytovaní na Flaeming skate: Wahlsdorf - pension Flaeming
13.05. 10:56 BAZAR: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
13.05. 00:49 BAZAR: K2 Pro Longmount
7.05. 21:17 BAZAR: Re: FILA Primo LX 90 Black/Green vel. 10,5 (45) - měsíc staré
Anketa
Po které straně jezdí bruslaři a po které cyklisti?
Připadá vám otázka legrační? V reakci na nedávnou nehodu bruslaře s cyklistou vyhlašujeme novou anketu, ve které si snad osvěžíte zásady jízdy na bruslích.
Cyklisté i bruslaři jezdí vpravo
1505015050
Cyklisté i bruslaři jezdí vlevo
1918519185
Cyklista je řidič a jede v pravo, bruslař je chodec a jede vlevo
1412914129
Pokud nejsme na silnici, každý si jede, jak se mu zachce
1358613586
Další ankety
Nejčtenější
Facebook - přidejte se!

kalimera ikonka   studentské reality vyměňme si ikonky: