in-line bruslení > in-line trasy

Bruslař - sebevrah na silnici

25.05.2009 - Redakce
Ráda bych se vyhnula bulvárnímu nadpisu, ale na druhou stranu, není výstižnější slovní spojení pro současné znění zákona, který žene bruslaře na silnici do protisměru. A co více, společnost ÚAMK, která vydává každoročně statistiky úmrtí či zranění účastíků silničního provozu, toto znění dále propaguje.
ÚAMK v článku vydaném na portálu www.novytydenik.cz upozorňuje, že studie, provedená švýcarskými dětskými chirurgy ukázala, že z celkového počtu 6361 případů nehod dětí ve věku do 16 let se 355 týkalo kolečkových bruslařů nebo skateboardistů. Alarmující je, že v 62 % případů, které se staly na silnicích, bylo zranění způsobeno střetem s automobilem nebo motocyklem. Nejčastějším zraněním jsou zlomeniny horních končetin, zvláště zápěstí a předloktí, ohrožené jsou však i nohy a hlava.
Náš zákon 361/2001v § 2 říká, že: "chodec je i osoba, která tlačí nebo táhne sáňky, dětský kočárek, vozík pro invalidy nebo ruční vozík o celkové šířce nepřevyšující 600 mm, pohybuje se na lyžích nebo kolečkových bruslích anebo pomocí ručního nebo motorového vozíku pro invalidy, vede jízdní kolo, motocykl o objemu válců do 50 cm3, psa a podobně".
V článku ÚAMK však jako největší problém bruslaře na silnici kromě nedokonale zvládlé techniky bruslení popisuje brzdnou dráhu, která je "v porovnání kupříkladu s obyčejným bicyklem dvojnásobná, s automobilem dokonce čtyřnásobná. Takže bruslař, jedoucí rychlostí dvacet kilometrů v hodině, rychlost chodce asi překračuje a zastaví v lepším případě po čtyřech, v horším až po osmi metrech. Stejně rychle jedoucí cyklista potřebuje k zastavení 2,8 až 4,4 metru, a automobilu stačí pouhých 1,7 až 2,2 metru.

Velmi zarážející je konec následující věty: "Pokud si tedy bruslař hodlá zajezdit v běžném silničním provozu, je vinou tohoto handicapu vystaven - kromě porušení předpisů - i výraznému riziku." Co je zde považováno za "porušení předpisů"? Počítají zástupci ÚAMK s tím, že bruslaři se logicky na silnici pohybují po pravé straně?

Zcela nesmyslně propagandistická je úplný konec této věty: "Prokázala to evropská studie, při níž odborníci z oblasti silničních nehod posuzovali následky nárazů figurín při jízdě na kolečkových bruslích v podmínkách, které se blížily realitě. Začátečníci by se proto nejen měli vyhnout silničnímu provozu, ale také nepřeceňovat své schopnosti, neboť podle evropských odborníků se naprostá většina nehod stane v prvních dnech bruslení - a hlavně nezapomenout, že podle zákona jsou chodci!"

Dle této zprávy ÚAMK by tak bruslař na silnici zřejmě neměl přesahovat rychlost chodce, pokud chce zůstat živ a přitom neporušovat zákon.

Uznáváme, že bruslení na silnici nepatří mezi zcela bezpečné sporty. Na druhou stranu vybrané silnice II. třídy jsou velmi málo frekventované a přitom mají dostačující povrch pro in-line bruslení. Dokud se bude u nás veškeré finance do sportu točit kolem fotbalu a hokeje a bruslaři budou mimo zájem obcí a měst, budou zájemci o tento velmi rozšířený sport využívat k jízdě kromě v Čehách pouhých pár vysfatovaných cyklostezek právě silnice - zákon, nezákon. Důkazem toho jsou třeba inline závody nebo inline jízdy, které využívají dobré povrchy vybraných silnic.

Přečteno 43344x

Komentáře

Tak jsem to zkusil po silnicitik, Reagovat
serte na strach!Mishula, Reagovat
Re: respektpk84, Reagovat
Re: Re: respekttik, Reagovat
Re: Re: Re: respektpk84, Reagovat
jízda po městěčuněvandals, Reagovat
Re: jízda po městěchristy, Reagovat
Re: Re: jízda po městěAnder, Reagovat
Re: Re: jízda po městě Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
in-line trasy
Živé diskuze
3.03. 23:05 BAZAR: Re: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
19.06. 20:36 BAZAR: Prodám kolečka 110 mm
9.06. 13:55 BAZAR: Prodám dámské in-line K2 Celena W
1.06. 17:02 Ubytovaní na Flaeming skate: Wahlsdorf - pension Flaeming
13.05. 10:56 BAZAR: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
13.05. 00:49 BAZAR: K2 Pro Longmount
7.05. 21:17 BAZAR: Re: FILA Primo LX 90 Black/Green vel. 10,5 (45) - měsíc staré
Anketa
Po které straně jezdí bruslaři a po které cyklisti?
Připadá vám otázka legrační? V reakci na nedávnou nehodu bruslaře s cyklistou vyhlašujeme novou anketu, ve které si snad osvěžíte zásady jízdy na bruslích.
Cyklisté i bruslaři jezdí vpravo
1497014970
Cyklisté i bruslaři jezdí vlevo
1915919159
Cyklista je řidič a jede v pravo, bruslař je chodec a jede vlevo
1410014100
Pokud nejsme na silnici, každý si jede, jak se mu zachce
1354913549
Další ankety
Nejčtenější
Facebook - přidejte se!

kalimera ikonka   studentské reality vyměňme si ikonky: