Úterý 23. duben 2024
In-line bruslení

Bruslení v Krkonoších a Podkrkonoší

13.08.2009 - Redakce
Přestože klasické in–line dráhy v Krkonoších a okolí prakticky nejsou, zlepšující se stav místních komunikací a výstavba cyklostezek současnému boomu přeje.

Jízda kolem řeky v Hostinném

Doslova bruslařská horečka se s příchodem léta rozhořela v Hostinném. V květnu dokončená Labská cyklostezka nabízí ideální podmínky pro začátečníky i ostřílené borce. Od rybníčků u Labského mlýna k mostu v Husitské ulici se na 1250 metrů dlouhém úseku denně prohánějí desítky zájemců všech věkových generací. „Určitě jsme takový zájem nečekali. Uvidíme, jestli to vydrží i do budoucna,“ říká hostinský místostarosta Vladimír Junek. V následujících měsících navíc radnice chystá prodloužení asfaltové trasy o dalších 300 metrů směrem na Vrchlabí.

Špindlerův Mlýn

Zatímco dokončovaná cyklostezka mezi Vrchlabím a Lánovem a frekventovaná městská stezka v Trutnově poskytují omezené možnosti, slušně si bruslaři zajezdí ve Špindlerově Mlýně. Slouží jim k tomu zhruba 3,5 kilometru dlouhá cesta pro pěší, která vede z centra města kolem hotelu Savoy, dolní stanice lanovky Medvědín a dále proti toku Labe až na Dívčí lávky.

In–line dráha v budoucnu vyroste v Mostku jako součást multifunkčního sportovního areálu, na který radnice nedávno získala dotaci z EU.

Podkrkonoší

Prostor pro in–line jezdce ale skýtají také málo využívané silnice s rovným povrchem a především zemědělské komunikace. Oblíbeným útočištěm bruslařů se proto stal tři kilometry dlouhý úsek mezi Dolní Kalnou a Bukovinou. Muži a ženy na kolečkách můžete spatřit také na silnici z Dolních Štěpanic do Vítkovic v Krkonoších při jízdě na Mísečky.

Početnou základnu má sport ve Dvoře Králové a okolí. „In-line bruslaři využívají hlavně kvalitně vyasfaltovanou zemědělskou cestu v Žirecké Podstráni, která měří zhruba dva kilometry. Musejí se sem ale dopravit vozem. Podobně jsou na tom také cesty u Vlčkovic a v Litíči u golfového areálu Nová Amerika,“ popisuje Aleš Kubica z internetového portálu Kralovedvorsko.cz.

Kubica v posledních letech pro bruslaře spoluorganizuje in-line závody a spanilé jízdy Královédvorskem. Cílem posledního ročníku, jenž se konal v květnu, bylo upozornit na malou aktivitu místních radnic a institucí při budování nových stezek pro cyklisty a bruslaře, což by výrazně podpořilo cestovní ruch v regionu.

Lákadlo pro turisty?

„Několikamilionový projekt na cyklostezku není jen o značení, ale hlavně o kvalitním povrchu a o propojení nejméně dvou cílů, kde turista spatří něco zajímavého. Tyto cíle u nás určitě jsou, jen je zatím nikdo nechce, nebo neumí efektivně propojit,“ doplňuje Kubica. Vzorem je podle něj třeba Labská stezka mezi Poděbrady a Nymburkem, kam se sjíždějí bruslaři i z Prahy.

Podle ředitele Svazku měst a obcí Krkonoše Michala Vávry je in–line bruslení v regionu hlavně místní záležitostí. Členitý terén a vysoké investice do nových stezek brání většímu turistickému zatraktivnění sportu. „Abychom se na to mohli dívat z hlediska cestovního ruchu, to znamená, že by někdo přijel do Krkonoš za účelem jezdit na in–linech, tak bychom tady museli mít hustou síť stezek, aby to pro turisty bylo zajímavé. Myslím si, že k tomu se těžko někdy dopracujeme,“ tvrdí Michal Vávra. Cestu vidí v budování okruhů pro bruslaře, jako je tomu v zahraničí.

Zdroj: Krkonošský deník


Přečteno 3442x

Komentáře

 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky

Areál Ladronka

Slet Čarodějnic na Ladronce - 30. dubna 2016 od 12 do 21 hod.

20.04.2016 - Redakce
Slet Čarodějnic na Ladronce je tradiční akcí nejen pro obyvatele Prahy 6, ale pro celé město i široké okolí. Tato filipojakubská oslava v areálu Ladronka patří mezi největší u nás, nejen v Praze. Vstup na Čarodějnice na Ladronce a veškerý program jsou zdarma!
Živé diskuze
3.03. 23:05 BAZAR: Re: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
19.06. 20:36 BAZAR: Prodám kolečka 110 mm
9.06. 13:55 BAZAR: Prodám dámské in-line K2 Celena W
1.06. 17:02 Ubytovaní na Flaeming skate: Wahlsdorf - pension Flaeming
13.05. 10:56 BAZAR: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
13.05. 00:49 BAZAR: K2 Pro Longmount
7.05. 21:17 BAZAR: Re: FILA Primo LX 90 Black/Green vel. 10,5 (45) - měsíc staré
Anketa
Po které straně jezdí bruslaři a po které cyklisti?
Připadá vám otázka legrační? V reakci na nedávnou nehodu bruslaře s cyklistou vyhlašujeme novou anketu, ve které si snad osvěžíte zásady jízdy na bruslích.
Cyklisté i bruslaři jezdí vpravo
1497014970
Cyklisté i bruslaři jezdí vlevo
1915919159
Cyklista je řidič a jede v pravo, bruslař je chodec a jede vlevo
1410014100
Pokud nejsme na silnici, každý si jede, jak se mu zachce
1354913549
Další ankety
Nejčtenější
Facebook - přidejte se!

kalimera ikonka   studentské reality vyměňme si ikonky: