in-line bruslení > in-line trasy

Litič u Dvora Králové nad Labem

29.04.2009 - Redakce
9 Km jižně od Dvora Králové nad Labem a zhruba 6 km západně od Jaroměře se nachází obec Litič a u ní 2 nové stezky vhodné pro in-line bruslení. Jedná se o zemědělské komunikace vedoucí zdánlivě od nikud nikam.

Cesty jsou určené pouze pro vlastníky a uživatele přilehlých polností. Projekty byly spolufinancovány evropskou unií ze zemědělského fondu pro rozvoj venkova. Kdybych jako bruslař nebyl za takové stezky rád, musel bych se nad smyslem podobných staveb (hlavně nákladů na ně) pozastavit, protože zrovna v těchto případech opravdu nechápu, proč zde byly proinvestovány milony, když obyčejná štěrková cesta by zde musela bohatě stačit. Znám mnoho podobných cest, které by byly pro podobnou investici daleko vhodnější, protože spojují několik funkcí dohromady (obsluha polí, rekreačního i trvalého bydlení, turisticky významná komunikace atp) a ne jen, že po nich tu a tam projede traktor s hnojem na pole!

První cesta

Pro bruslení doporučuji zejména první z cest. Ta vede vesnicí Litič, kolem kostela a nový důležitý úsek končí na silnici mezi Nouzovem a Lázněmi Velichovky. Celková délka je 1,6 km. Po obou stranách jsou široké travnaté "únikové zóny" a tu a tam i několik zasazených nových mladých stromků. Celkový dojem - vesnická idylka.

Druhá cesta

Druhá cesta je o kus dále (viz mapa) a podstatně kratší - cca 1km. Vede přímo okolo zemědělského areálu a na nejnižším místě se tyčí úctyhodná hromada hnoje. Nebezpečí blátivého znečištění je zde tedy větší (smeták v autě se může hodit).

Propojení

Šikovnější bruslaři mohou mezi těmito cestami i sami projet obcí Litič, je však třeba být opatrný při sjezdech po silnici i po hezké místní komunikaci po druhé straně potoka. Druhou stranou (přes Nouzov) to lze sice projet také, ale asfalt je na silnici opravdu otřesný. Pokud vám jízda po silnici nevadí, doporučuji spíše silnici mezi oběma cestami a rověž se dá dojet až do Lázní Velichovky Nedá :-( Asfalt je hodně hrubý a vibrace kotníků pekelné.

Rodiny s dětmi

Obě cesty doporučuji hlavně rodinám s dětmi. Malé výškové rozdíly, naprostá neexistence aut a jistota, že zde bude málo lidí i ve dny, kdy jiné in-line stezky praskají ve švech, umožní bezpečnou výuku a klid pro rodiče.

Další program a cíle

Pokud chcete bruslení spojit i s dalšími zážitky, doporučujeme:
- Pěší návštěvu golfového areálu Nová Amerika, cyklostezka tam (bohužel nesjízdná pro brusle) vede přímo z centra Litiče. Rádi zde obslouží i negolfisty a na požádání předem zdarma zapůjčí i hole a míčky a umožní první krátké seznámení s tímto zajímavým sportem.
- Druhým cílem můžou být již zmíněné Lázně Velichovky, kde si můžete objednat různé masáže a rašelinné zábaly (rovněž raději předem). Mimochodem lázeňský park Velichovek je také sjízdný bruslařům, ale pouze se značnou opatrností a rozhodně se zde nedá provozovat nic podobného tréninku.
- Dalšími zajímavými cíly v okolí mohou být Pevnost Josefov u Jaroměře, Kuks s Braunovým Betlémem a Zoo Dvůr Králové n.L.

Po části zmíněných míst plánujeme na 16. května In-line a cyklo jízdu Královédvorskem se zabezpečením. Přijeďte vyzkoušet nové stezky a podpořit vznik dalších in-line stezek va tomto kraji.

Přečteno 3489x

Komentáře

 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
in-line trasy
Živé diskuze
3.03. 23:05 BAZAR: Re: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
19.06. 20:36 BAZAR: Prodám kolečka 110 mm
9.06. 13:55 BAZAR: Prodám dámské in-line K2 Celena W
1.06. 17:02 Ubytovaní na Flaeming skate: Wahlsdorf - pension Flaeming
13.05. 10:56 BAZAR: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
13.05. 00:49 BAZAR: K2 Pro Longmount
7.05. 21:17 BAZAR: Re: FILA Primo LX 90 Black/Green vel. 10,5 (45) - měsíc staré
Anketa
Po které straně jezdí bruslaři a po které cyklisti?
Připadá vám otázka legrační? V reakci na nedávnou nehodu bruslaře s cyklistou vyhlašujeme novou anketu, ve které si snad osvěžíte zásady jízdy na bruslích.
Cyklisté i bruslaři jezdí vpravo
1497014970
Cyklisté i bruslaři jezdí vlevo
1915919159
Cyklista je řidič a jede v pravo, bruslař je chodec a jede vlevo
1410014100
Pokud nejsme na silnici, každý si jede, jak se mu zachce
1354913549
Další ankety
Nejčtenější
Facebook - přidejte se!

kalimera ikonka   studentské reality vyměňme si ikonky: