in-line bruslení > škola bruslení

Bruslení dětí

15.09.2008 - Zdeněk Pokorný
Dnes se vrháme na tenký led a pokusíme se trošku přiblížit bruslení dětí. Odkdy začít s dětmi bruslit, jak postupovat s výukou, na co si dát pozor a odpovědi na další specifika bruslení dětí se pokusíme zodpovědět v následujícím článku.

Odkdy začít bruslit?

Určitě velmi často kladená otázka. Nevidím důvod, proč nezačít s dětmi bruslit co nejdříve. Zpočátku pochopitelně nelze čekat zázraky a veškerou činnost musíme provozovat formou hry! Zaměřit se na pilování správné techniky bychom se měli až nejdříve kolem čtyř let věku dítěte. Až v této době je dítě schopno jemné motoriky a může zvládnout jízdu na jedné brusli. Formou hry však můžeme začít s bruslením i u mladších dětí. U nich můžeme použít brusle se dvěma zadními kolečky. Můj ani ne dvouletý syn si tyto brusle velmi oblíbil. U bruslí lze kolečka zaaretovat na chůzi. Jedná se o typickou supermarketovou brusli, což však v tomto případě není na škodu. Je bezpodmínečně nutné, aby to dítě na bruslích bavilo. Myslím, že dítě získá k bruslení kladný vztah, minimálně dítě zabavíte, zažijete spoustu legrace a nic tím nezkazíte.

Jaký materiál

Starší dítě, které chceme už učit bruslit, se rozhodně s levnou supermarketovou bruslí nespokojí. Vrzající a netočící se kolečka mohou děti od bruslení pouze odradit. Při nákupu tedy rozhodně využijte specializovaný obchod a na bruslích nešetřete. Výrobci bruslí nabízejí nastavitelné modely, takže brusle rostou s vašim dítětem. Pro mladší děti je vhodný pevnější skelet boty, který zpevňuje kotníky. Pokud chcete mít z dítěte závodníka, rozhodně nekupujte závodní brusle, dokud dítě nezvládá základní bruslařské prvky. S hrůzou pozoruji na závodech děti s 90 mm kolečky jezdící na vnitřních hranách. Dítě se bruslit nenaučí a ještě hrozí velké zdravotní komplikace. Na druhou stranu je na závodech vidět i spousta dětí s téměř dokonalou technikou.
V žádném případě nepouštíme děti na brusle bez přilby a chráničů, samozřejmostí je pohodlný a vzdušný oděv.

Jak na nácvik?

Hrát si, hrát si a hrát si! Děti nejsou schopny pochytit větší množství informací, na druhou stranu většinu správných pohybů vykonávají přirozeně. Stejně jako při nácviku lyžování je i při bruslení velmi žádoucí naučit nejdříve děti správně padat. Nácvik pádů děti velmi baví a ztrácí tak strach z pádů - to se pochopitelně v budoucnu hodí. Dále je vhodné, aby si dítě na brusle zvyklo. Zařazujeme proto cviky na neklouzavém povrchu, nejlépe na trávě. Použít můžeme různé zábavné honičky a další hry. Při přechodu na asfalt můžeme postupovat podobnou metodickou řadou jako u dospělých. Opět ale klademe důraz na hraní a dítě se snažíme spíše rozptylovat. Je vhodné zařadit různé pomůcky, rozhodně dítě neopravujeme a nestresujeme příkazy. Bruslení musí děti především bavit, zařazujeme častejší přestávky.
Neváhejte a pochlubte se v diskuzi s bruslařskými začátky vašich dětí! 
 

Přečteno 7898x

Komentáře

 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
škola bruslení
Živé diskuze
3.03. 23:05 BAZAR: Re: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
19.06. 20:36 BAZAR: Prodám kolečka 110 mm
9.06. 13:55 BAZAR: Prodám dámské in-line K2 Celena W
1.06. 17:02 Ubytovaní na Flaeming skate: Wahlsdorf - pension Flaeming
13.05. 10:56 BAZAR: K2 ALEXIS 84 BOA 2014
13.05. 00:49 BAZAR: K2 Pro Longmount
7.05. 21:17 BAZAR: Re: FILA Primo LX 90 Black/Green vel. 10,5 (45) - měsíc staré
Anketa
Po které straně jezdí bruslaři a po které cyklisti?
Připadá vám otázka legrační? V reakci na nedávnou nehodu bruslaře s cyklistou vyhlašujeme novou anketu, ve které si snad osvěžíte zásady jízdy na bruslích.
Cyklisté i bruslaři jezdí vpravo
1503315033
Cyklisté i bruslaři jezdí vlevo
1918219182
Cyklista je řidič a jede v pravo, bruslař je chodec a jede vlevo
1412714127
Pokud nejsme na silnici, každý si jede, jak se mu zachce
1357713577
Další ankety
Nejčtenější
Facebook - přidejte se!

kalimera ikonka   studentské reality vyměňme si ikonky: